Egy hirtelen rossz mozdulat, és nyilalló fájdalom a derékban – ez bizony lumbágó. A legtöbb ember megtapasztalja élete során, de pontosan mi is a lumbágó? Mi a különbség a lumbágó és az isiász között? Hogyan alakul ki, és hogyan kezelhetjük? Ez a kellemetlen állapot rányomhatja a bélyegét a mindennapjainkra, és mivel a mozgásunkat is korlátozhatja, ezért nem árt többet tudni róla, úgyhogy olvass tovább!
Mi az a lumbágó?
Bár sokak azt gondolhatják, hogy a lumbágó egy különálló betegség, ez egy téves gondolat. A lumbágó egy latin eredetű szó, ami derékfájdalmat jelent. A lumbágó tehát nem betegség, hanem egy tünet, ami többféle kórképet is előrejelezhet. Megszokhattuk, hogy az idősek panaszkodnak a lumbágójukra, de sajnos ez a kellemetlen állapot nem csak idős korban jelenik meg. Egyre gyakoribb a fiatalok körében is, köszönhetően a mozgásszegény, ülő életmódnak, valamint az egészségtelen táplálkozás okozta túlsúlynak is. A legérintettebb a 35-55 év közötti korosztály, amin belül a nők kétszer olyan érintettek, mint a férfiak.
A lumbágó az alsó gerinc és a keresztcsont táján, másnéven az ágyéki gerinc környékén jelenik meg. A gerinc ezen szegmense felel törzs a mobilitásáért, pont ezért a két alsó porckorong a legterheltebb mind közül. Kialakulhat egyetlen hirtelen, rossz mozdulattól, de fokozatosan is, attól függően, milyen problémára vezethető vissza. Legfőbb jele tehát az alsó háti fájdalom, ami lehet tompa, állandó vagy lüktető, éles fájdalomérzet, ami társulhat egyéb panaszokkal is.
Felléphet mozgáskorlátozottság, főleg a hajlás és a fordulás okozhat nehézséget. A lumbágóban szenvedők jellegzetes testtartása az előrehajoló, merev, sérült oldalt tehermentesítő tartás. A teljesen hétköznapi testi reakciók, mint a köhögés, tüsszentés, szellentés vagy a nevetés is fájdalommal járhatnak, sőt, akár a székletürítést is kellemetlenné válhat. Az érintett területen az izomfeszülés, görcs is rendszeres lehet. Előfordulhat zsibbadás vagy bizsergés, ami akkor jelentkezik, ha az idegek is érintettek a problémában.
Amennyiben a fájdalom a fenékbe, combba vagy a lábba is kisugárzik, akkor isiászra gyanakodhatunk. Az isiász ugyanúgy egy tünetegyüttes, mint a lumbágó, tehát szintén nem különálló betegség, ám a lumbágóval ellentétben az alsó végtagokat is érinti, bár általában csak az egyikben jelenik meg a fájdalom. Előfordulhat az adott végtag izomzatának gyengülése, akár bénulása is. A lumbágó magyar neve a derékzsába, míg az isiászé az ülőidegzsába.
A lumbágó kialakulását tekintve gyakori eset, amikor valaki rosszul, derékból emel, ilyenkor terhelődik az izom, ami be is csípődhet, de akár szalagprobléma is felléphet. A lumbágó viszont jelezhet gerinc-rendellenességet.
Ezek közé tartozik a porckorongsérv, valamilyen kopásos elváltozás, gerinccsatorna szűkület, gyulladás vagy csigolyacsúszás. De lehet jele a stressznek is, vagy olyan belső szervi elváltozásnak, mint a vese vagy a kismedence problémája, amely kisugárzik a deréktájékra. Ha egy hónapon belül elmúlik, akkor akut lumbágóról beszélhetünk, de ha három hónapon túl is fennáll a panasz, akkor krónikusnak tekinthető, és mindenképpen keressünk fel a problémával egy szakembert.
Fotó: Shutterstock
A lumbágó kezelése
A derékfájdalom enyhülhet, ha pihenünk, de fontos, hogy ne vigyük túlzásba a pihentetést, illetve, ha lefekszünk, azt a megfelelő ágyon tegyük. A kemény fekhely segíthet alátámasztani a gerincet, az oldalfekvés felhúzott térdekkel pedig a legjobb módja a gerinc tehermentesítésének. Segíthetnek még a nem szteroidos gyulladáscsökkentők, amik enyhíthetik a fajdalmat és a gyulladást is. A hideg és meleg kúra jótékonyan hathat, a meleg borogatás az izmok ellazítására, a hideg a gyulladás és a duzzanat csökkentésében segíthet, viszont heveny esetben ezt nem javallott alkalmazni.
Bizonyos nyújtógyakorlatok is segíthetnek az izmok ellazításában, ezek megtanulásához viszont érdemes szakembert, elsősorban gyógytornászt felkeresni. Hasznos lehet még a manuál–, valamint az ultrahang terápia, melyeket fizioterapeuták alkalmaznak. Az alternatív módszerek között szerepel az akupresszúra, a kiropraktika, azaz a csontkovács, és a gerincmasszázs is. Segíthetnek a stresszt és feszültséget enyhítő mélylégzési technikák és a meditáció is.
A lumbágó kikezelése, főleg, ha krónikus derékfájdalomról van szó, mindenképpen orvosi kivizsgálást igényel. Gyakran csak képalkotó eszközök használatával állapítható meg biztosan, hogy pontosan mi is a probléma, így nagy eséllyel szükségünk lesz egy MR és/vagy egy CT vizsgálatra a biztos eredmény érdekében. A lumbágót semmiképpen nem szabad félvállról venni, főleg akkor, ha nem tudjuk konkrétan visszavezetni az okát. Ha pontosan emlékszünk a pillanatra, amikor hirtelen egyenesedtünk fel egy nehéz bevásárlószatyorral, akkor nagy valószínűséggel nincs óriási gond, de ha az életünkbe alattomosan, időről-időre bekúszó fájdalomként tudunk rá csak emlékezni, akkor a fentebb felsorolt komolyabb betegségeket is előjelezheti. Ezek felderítésének és kezelésének pedig mielőbb nekifogunk, sokkal nagyobb eséllyel kerüljük el a súlyosabb kórképeket.
A legtöbbet a megelőzéssel érhetjük el. Fontos figyelnünk a helyes testtartásra, ha ülőmunkát végzünk, akkor szerezzünk be egy, a gerinc doborulatát követő és támogató ergonomikus széket, illetve óránként 5-10 percet álljunk fel, és mozogjunk. Ha tehetjük, váltsunk óránként az ülő és az álló munkavégzés között. A testmozgás fontos része a derékfájdalom késleltetésének, hiszen a hasizom és a hátfeszítő izmok megerősítésével biztosíthatjuk a gerincünk stabilitását. Ajánlott olyan testmozgást végezni, ami tehermentesíti a gerincet, mint például az úszás. De hasznos a séta, a kerékpározás is, hiszen ezek nem követelnek különleges erőfeszítést, viszont kellően átmozgatják az izmokat. A jóga és a pilates pedig jótékony hatással van a gerinc rugalmasságának megőrzésében, így egy-két gyakorlatot érdemes beiktatni a napi rutinunkba, figyelve annak helyes kivitelezésére.
A túlsúly jobban terheli a gerinctájéki szakaszt is, így érdemes figyelni a súlyunkra, és annak alakulására is, hiszen minél közelebb vagyunk az számunkra egészséges, ideális testsúlyhoz, a gerincünknek annál kevesebbet kell cipelnie, így késleltethetőek az ilyen jellegű panaszok. Az egészséges táplálkozás mindenképpen hasznunkra válik, aminek a keretein belül érdemes a kalcium és D-vitamin bevitelt is szem előtt tartani, mert ezek támogatják a csontjainkat.
Mindent összevetve a lumbágó egy általánosan előforduló tünet, amely a hozzá kapcsolódó betegségtől függően javítható, viszont, ha figyelmen kívül hagyjuk, az erősen negatív hatást gyakorolhat az életminőségünkre.
Kiemelt kép: Shutterstock
Források:
https://mozgasklinika.hu/lumbago/
https://gerincterapia.com/lumbago-kezelese/
https://medicoverkorhaz.hu/blog/lumbago/