Lassan, de biztosan jön a tél és a hideg idő. Ilyenkor a többség bemenekül a melegbe, de vannak, akik szánt szándékkal a hideget választják, ilyen például Feller Adrienne is. Hogy miért? A Wim Hof-módszer segít a szervezetünknek alkalmazkodni a hideghez, amit a testünk bizony meghálál! Nézzük, mi is a módszer lényege és hogyan segíthet a mindennapokban, a Panarom márka alapítójának tanácsaival!
Ki is Wim Hof?
Wim Hof egy holland úriember, akit extrém sportolóként és motivációs trénerként tartanak számon. Számos Guinness rekordot megdöntött, ezeknek pedig jobbára a jéghez volt köze, így nem meglepő módon a beceneve Iceman, azaz Jégember. De ugyanúgy próbára tette már magát sivatagi környezetben is, és ugyanolyan jól teljesített.
Elmélete szerint a testünk alapállapota az egészség, és mivel számára ez a normális, testünk képes meggyógyítani saját magát. Sőt, extrém körülményekhez is könnyen tudunk alkalmazkodni, az elménkkel pedig befolyásolhatjuk testünk biokémiai folyamatait, ha megfelelő módszereket alkalmazunk.
Wim Hof-módszer – vegyünk jól levegőt!
Wim Hof-módszer lépései a légzéstechnika, a hidegzuhany, a jóga valamint a tai chi. Ebből legfontosabb talán, és mindennek az alapja az az intenzív légzőgyakorlat, amellyel saját magunkban stresszreakciót idézünk elő. A gyors be- és kilégzést egy levegőbenttartásos szakasz követi, majd kezdődik mindez az elejéről. A gyors légzés adrenalint szabadít fel a testünkben, ami gyulladáscsökkentő hatással bír, és közben edzi a szervezetünket azzal, hogy hozzászoktatja magát a stresszhez.
Rengeteg videó érhető el, ami ezt a légzéstechnikát oktatja, de fontos, hogy ezt csak biztonságos környezetben próbáljuk ki, sose vezetés vagy séta közben. Tapasztalhatunk szédülést, fülcsengést, zsibbadást, ezért ülve vagy fekve kezdjünk neki.
Kiváló gyakorlat elalvás előtt, hiszen nagyban javítja az alvásminőséget.
A Wim Hof-módszer lelkes alkalmazója Feller Adrienne, az Adrienne Feller kozmetikumok és a Panarom illóolajok megalkotója. Számára ez meditáció is.
„Másodpercek töredéke alatt tudok nagyon mély meditatív állapotba kerülni a légzéssel, akkor is, ha nem vagyok hideg vízben. Beindított egy olyan csatornát bennem, ami pillanatok alatt levisz mélymeditációba, ami régebben húsz percig tartott, általa sokkal kiegyensúlyozottabb vagyok. Ha nincs jó napom reggelente, ha megviselt vagyok, akkor képes vagyok csak úgy lesétálni a Dunára és merülni egyet, csak azért, mert most be lehetne venni egy nyugtatót. Kifejezetten pirula helyett is használom. És a Dunának egy olyan erős sodrása van, hogy abban megmaradni, az kemény. Így mindig összekapcsolom imával. Ez nekem lelkigyakorlat.”
Fotó: Wertan Botond
Jöhet a hidegzuhany!
Ha már tudunk jól lélegezni, de még nem merülnénk a Dunába, léphetünk egy újabb szintet, és jöhet a hidegzuhany. A Wim Hof-módszer talán legkellemetlenebb része ez, de közben rengeteg pozitív hatása van. A légzés segít abban, hogy a szervezetünk ne élje meg a jeges vizet akkora traumaként.
Fontos, hogy a zuhany vagy merülés előtt a hasunkba vegyük a levegőt, így elkerülhetjük a jól ismert fuldoklást, amikor a mellkasunk, a benne lévő levegő és a hideg víz találkozik.
Kezdetnek nyugodtan kipróbálhatjuk a langyos vizet. Fokozatosan is engedhetjük magunkra egyre és egyre hidegebben. A zuhanyzónkban szerencsére mi irányítunk, és mindenféleképpen jót teszünk a testünkkel, szóval ne adjuk fel! A legjobb módszer, ha meleg vízzel lezuhanyozunk, és a végét a tűréshatárunkhoz passzoló leghidegebb vízzel zárjuk le. A hideg-meleg váltást is kipróbálhatjuk, ennek a titka 50 másodperc meleg, 10 másodperc hideg víz, de fontos, hogy mindig hideggel zárjuk a zuhanyt.
Adrienne mesélt nekünk arról is, ő hogyan is alkalmazza napi szinten például a hidegzuhanyt.
„Minden reggel csinálom. Ma reggel is, alig aludtam az elmúlt napokban, és azt vártam, hogy beszállhassak a kádba, lezuhanyozzak forró vízzel és utána jéghideg vízzel 3-5 percig. Utána bekenem magam illóolajokkal,(PODCAST LINK) elmondhatatlan, hogy milyen élmény.”
Miért jó nekem, ha megfagyasztom magam?
Jogos kérdés, sorolom is a pozitív hatásokat.
Rendkívül jót tesz az érrendszerünknek ez az értorna. A meleg víz hatására kitágulnak az ereink, a hideg víz hatására pedig összehúzódnak. Ha ezt ismételgetjük, az ereink pont úgy dolgoznak majd, mintha a markunkat zárnánk ökölbe, majd lazítanánk el. Kiváló megelőzése a keringési zavarok kialakulásának!
Viszlát, narancsbőr! Az egyik kedvenc hatásom. Jelentősen javítja a narancsvidékek állapotát, mégpedig a fentebb leírt okok miatt. Felpezsdíti a vérkeringést, és ettől a bőr vér- és oxigénellátása is javul!
Jobb állóképesség. Bizony, egy idő után meg se kottyan, ha délutánra beborul, de kabátodat otthonhagytad. Jön a tél, és a szervezeted hálás lesz, hogy nem kell gyógyszerrel tömnöd, mert meg tudja védeni magát.
Jobb közérzet. Sokkal jobban fogod magad érezni, ha hideg vízzel zárod a zuhanyzásodat. Ha reggelente szeretsz zuhanyozni, garantáltan jól indul majd a napod! Ráadásul segíti az inspiráló gondolatok felszínre kerülését és a jelen megélését! A hidegzuhany igazi mindfulness, a hideg vízben nem tudsz máshol lenni, csak a mostban.
Fotó: Shutterstock
Ezt Adrienne élményei is megerősítik:
„Mindig, amikor az ember átlépi a saját határait, akkor döbben rá, hogy nincsenek határok. A hidegvizes merülés nekem erre mutatott rá, hogy milyen erős vagyok, mennyire kortalan vagyok. Mekkora erő van bennem, mekkora lendület, és milyen kitartó tudok lenni. Ami nagyon meglepett, hogy amikor lemerülök a vízbe nyakig, és bent vagyok 10 percig, milyen gyorsan a belső lényegemhez tudok kapcsolódni, nagyon erős inspiratív gondolatokat kapok ebben a folyamatban. Mindig imával kötöm össze és csenddel.”
Kinek való a Wim-Hof módszer, a hidegzuhany vagy merülés?
Ha volt már epilepsziás rohamunk, vagy előfordult a családban eset, esetleg szívbetegségünk van, akkor a légzéstechnika használata előtt mindenképp kérjük ki szakorvos véleményét, terhesség alatt viszont ez a típusú légzőgyakorlat kifejezetten tilos. A hideg terápia kapcsán Adriennet kérdeztük.
„Mindenkinek ajánlom, aki kedvet érez hozzá. Ajánlottam például térdig fürdést olyanoknak, akiknek visszeres lábuk van, és megoldódott a visszerük, hiszen maga a folyó hordozza magában az áramlást, a léleknek a csendjét. Őrült jó. Én mindenkinek ajánlom, de senkit nem beszélnék rá. Erre nem lehet senkit rábeszélni.”
Lehet még jobb?
Adrienne azt javasolja, ha emelni szeretnénk ezen az amúgy is intenzív élményen, próbáljunk ki illóolajokat merülés előtt.
„Én azért használom az illóolajokat, hogy lelkileg felkészítsem magam. Nagyon jó a sárgabarackmagolaj, a szezámolaj, de nagyon szeretek cédrust, citrust, rozmaringot is használni. Ilyenkor 10 csepp illóolajjal jó alaposan beolajozom magam, átdörzsölöm magam száraz kefével, és így simán be tudok gyalogolni a hideg vízbe. Maga a rituálé nagyon fontos szerintem, én már ott el is kezdek imádkozni a parton, ahogy kenem be magam, imádkozom az elemekhez, a tűzhöz, a Naphoz, a folyóhoz, a vízhez, a földhöz, a levegőhöz. Hálát adok. Csodálatos. Utána kijövök, újra beolajozom magam, iszom egy jó herbateát, és hagyom. Megszáradok a levegőn, nem törölközöm. Ez is egy fontos része az egésznek.”
Ha kipróbálnád az illóolajok áldásos hatásait, nézz körül az Adrienne Feller kozmetikumok vagy a Panarom webshopjában.
Főkép: Shutterstock