5-10 perc extra „pihenőidőt“ ígér, de valójában csak az alvási ciklusodat teszi tönkre. Ha a koronavírus-alatt a home officeban te is rászoktál a szundi gomb reggeli nyomogatására, mutatjuk hogyan válj meg tőle!
Kényelmes meleg ágyból, puha párnák közül nehéz kikászálódni mikor csörög az ébresztő. “Csak még öt percet” jeligére egy laza – és még álmos – mozdulattal szundi-módba kapcsolod a telefont és magad is. Ugye ismerős?
A helyzeten sokaknak a lassan két éve tartó világjárvány sem segített: egyre több embernek jelent ugyanis nehézséget jól aludni. Hiszen a koronavírus nemcsak az ébren töltött óráinkat, de az álmainkat és ezzel együtt az alvásunk minőségét is befolyásolja.
A koronavírus miatt megváltozott életstílus melegágya a szundizásnak. Mindig van tizenvalahány perc, amivel tovább a kényelmes ágyban lehet maradni, főleg, ha home office-ban dolgozunk. De vajon mennyit számítanak a szundizással lopott percek, negyedórák?
Fotó: Laura Chouette, Unsplash
Rossz hírunk van: Nem sokat
A legtöbbször ugyanis akkor szólal meg az ébresztő, amikor az alvás éppen a REM-szakaszban jár, ahova azonban nem lehet 5-10 perc alatt visszaérni és tovább pihenni. Vagyis a szundizás leginkább olyan, mint halottnak a csók: kipihentebb sajnos nem lesz tőle az ember.
A jó hír az, hogy nem lehetetlen leszokni a szundizásról. Összeszedtünk néhány praktikát, ami segít a jobb ébredésben és az energikus napkezdésben.
Fotó: Leslie Soto, Unsplash
Szundi helyett jól időzített ébredés
Bár a természetes ébredés ideje általában a REM-alvási szakaszba esik, előfordulhat, hogy az ébresztő egy mélyebb alvási ciklus idején szólal meg. Az ebből fakadó ködös és morcos érzés gyakori kiváltó oka a visszaszundizásnak.
A probléma abból ered, hogy mesterséges időpontot állíunk be az ébredéshez és nem figyelünk arra, hogy az ébredést testünk természetes ritmusával hozzuk szinkronba. A saját alvásod tudatos megfigyelésével, vagy alváskövető alkalmazások segítségével ugyanakkor megfigyelheted, hogyan alakulnak az alvási ciklusaid. Ezzel optimális időpontra időzítheted az ébresztő óra csörgését, hogy frissen és kipihenten kezdődjön a napod.
Fotó: Bruce Mars, Unsplash
Fülsüketítő ébresztő helyett lágy dallamok
Talán logikusnak tűnhet, hogy minél kellemetlenebb az ébresztő, annál hatékonyabban megy az ébresztés. Dr Christopher Winter neurológus arra biztat, hogy kellemes hangokat használjunk ébresztéshez.
“A durva és erőszakos ébresztő pont az ellenkező hatást váltja ki és sokkal jellemzőbb, hogy benyomjuk a szundit ilyenkor” – véli a szakember. A nyugtató hangok, mint a madárcsiripelés, tengerzúgás, vagy éppen az aktuális kedvenc dal sokkal hatékonyabb ébresztő lehet. A szakember azt javasolja, hogy növekvő hangerőt használjunk, a hangerő csúcspontját az ütemezett ébredés időpontjához igazítva.
A fény a szundi legnagyobb ellensége
Ha nehezen megy az ébredés, próbálj világosabb szobában aludni. Ha napfelkelte környékén szeretnél ébredni, akkor lefekvés előtt ne sötétítsd el teljesen a szobát. Hagyj egy kis rést a függönyök, vagy a redőny redői között, ahol beszűrödhet a reggeli fény, ami segít az ébredésben. Ha még így is sötét van, amikor kelned kell, kapcsold fel a lámpát, amint megszólal az ébresztő.
Talpra!
Hallottál már az 5 másodperces szabályról? Mel Robbins egy bestseller könyvet is írt róla, de a módszer itt is alkalmazható: bármennyire is nehéz, amint megszólalt az ébresztő, ülj fel és hagyd el az ágyat. A mozgás segít abban, hogy éberebbé válj és elindítsd a napot. Ha már felkeltél vizet inni, akár elő is készítheted a reggeli kávét vagy teát, onnan pedig már tényleg csak egy lépés az arcmosás, zuhany.
Már lefekvéskor készülj az ébredésre
A pihentető alvás és energikus ébredés a helyes alváshigiénia kialakításánál kezdődik. Ha teheted, igyekezz minden nap ugyanabban az időpontban lefeküdni, hogy a rutinhoz a tested is alkalmazkodjon, a tervezett lefekvés előtt pedig legalább fél órával mindenféle képernyőt – tévét, laptopot és igen, telefont is!- kerülni. A könnyebb elalvásban segíthetnek relaxációs vagy meditációs, esetleg egyszerű nyújtó gyakorlatok is- kísérletezz velük bátran.
Fotó: S L, Unsplash
Főkép: Kinga Cichewicz, Unsplash