Veled is előfordult már, hogy hosszú órákon át ültél a számítógéped előtt, és amikor felnéztél, nehezen tudtál fókuszálni? Gyakran ég, viszket a szemed a szárazságtól? Tudtad, hogy a száraz szem dioptriányi különbséget is jelenthet?
Bacsek Bernadett optometrista, az optikus képzés szakoktatója, optikai szakreferens most beavat minket abba, hogy mire érdemes figyelnünk a szemünk egészsége érdekében.
Mit tehetünk a szemünk egészségéért?
Bacsek Bernadett: A legfontosabb, hogy rendszeresen vegyünk részt szűrővizsgálatokon, mert ott kiderül, ha a látásélességünk nem megfelelő. Kifejezetten fontos a jó távoli látás, ha gépjárművet vezetünk. Fontos ügyelni a digitális eszközök káros kék fény kibocsátására is.
Ez a kék fény eltér attól, amit a Nap bocsát ki, és amire szükségünk van, hogy egészségesen fejlődjön a szemünk. A mesterséges kék fény befolyásolja a melatonin szintet a testben, amely hormon azért felelős, hogy a Nap ritmusával együtt elálmosodjunk.
Amikor a hálószobában lefekvés előtt a telefont nyomkodjuk, vagy tévét nézünk, akkor a melatonin termelés megváltozik, e miatt romlik az alvásminőségünk. A kék fény a szóródásra leghajlamosabb típusa az elektromágneses sugárzásnak. A szemben is hasonlóképp szóródik, vizuális zajt eredményez, ez pedig szemfáradtsághoz vezet.
Fontos megjegyezni, hogy amikor a spórolás jegyében hidegfényű LED izzókra váltunk, azok potenciálisan káros hatással lehetnek a szem egészségére, hiszen azok is a digitális eszközökre jellemző kék fénykibocsátással rendelkeznek.
Elengedhetetlen az UV-sugarak elleni védekezés, mert az UV a szemre is károsító hatással van. Nagyon sok szembetegség fokozódásához vezet az UV sugárzás. Ilyen például a szürkehályog, de vannak olyan kötőhártya-elváltozások, amik szemmel láthatóak lesznek.
Milyen gyakran érdemes járni szűrésre, és hova?
Bacsek Bernadett: A szűrés gyakorisága függ az életkortól és attól, hogy milyen előzményei vannak a szemromlásának. Felnőttkorban alapvetően kétévente mindenkinek érdemes lenne elmenni a szűrésre. Nyugodtan el lehet menni optikába, ha nincsen háttérbetegség, szisztémás betegség, például nincs magas vérnyomás, cukorbetegség, vagy köztudott pajzsmirigy probléma. Az optikában diplomás optometristák dolgoznak, akiknek az a feladata, hogy kiszűrje a főbb elváltozásokat, és orvosi vizsgálatra irányítsa a pácienst, ha szükséges. Ha pedig valakinek a fent felsorolt betegsége van, akkor inkább orvosi szűrés javasolt, mert indokolt esetben az orvos szemfenék vizsgálatot is végez pupilla tágítással.
Gyermekeket 14 éves kortól vizsgálhat optometrista, 14 éves kor alatt hivatalosan gyermekszemész végezhet vizsgálatot – ennek minden évben való elvégzését ajánlom.
Hogyan, mitől alakul ki a „száraz szem”?
Bacsek Bernadett: Száraz szem esetén az illető nem rendelkezik elegendő mennyiségű vagy minőségű könnyel. Iyenkor ugyanazokat a tüneteket tapasztalhatja, akár a látásproblémával küzdő páciensek. A könny fontos ahhoz, hogy megfelelően lássunk, a száraz szem akár dioptriányi különbséget is jelenthet.
Egy optikai szűrésen kiderülhet, hogy igazából a látással van baj, vagy a kevés a könny áll a panaszok hátterében, Ha a második, akkor tartósítószermentes műkönnykészítmény használatával ezt orvosolni lehet.
A műkönnyön kívül mit tehetünk még a szemünkért?
Bacsek Bernadett: A monitor előtti munkavégzők gyakran tapasztalják azt, hogy nézik, nézik a monitort, majd egyszer csak felnéznek, és nem látnak jól távolra. Ennek oka, hogy sokáig fókuszálunk közelre, ezért a szemlencsének megváltozik a törőértéke, mert olvasni szeretne. Ha sokáig fennmarad ez az állapot, akkor ez nem tud megoldódni egyik pillanatról a másikra. Ez rémisztő lehet, ezért szoktuk javasolni, hogy kövessék a 20-20-20-as szabályt.
20 percenként 20 másodpercig 20 lábra nézzen el az illető. A 20 láb 6 métert jelent a mi esetünkben. Ez lehetőséget ad a szemlencsének a pihenésre.
Mire érdemes figyelnünk gyermekek esetén?
Bacsek Bernadett: Tartózkodjunk sokat szabadban. Tanulmányok bizonyítják, hogy a gyerekeknek, akiket megfelelő mennyiségű jótékony kék fény ér a szabadban, máshogy fejlődik a látása. Kisebb fokú lesz a közellátás. Legyen az udvaron, járjon focizni, lovagoljon, mozogjon, túrázzon. Miután egész nap az iskolában ült, úgy alakítsuk a délutánját, hogy a szabadban csináljon dolgokat.
Már az is sokat számít, ha nem mobilon, táblagépen, kis képernyőn néz a gyermek mesét, hanem tévén, amitől pár méterre ültetjük le. A közelre nézés a szem munkahelyzete, a távolra nézés pedig a nyugalmi helyzete. Ha gyerekként mindig csak közelre néz a szem, akkor nem tanulja meg, hogy mi a messze, mi a távol, és mindenhez, ami a közeltől messzebb van, szemüvegre lesz szüksége.
Mire figyeljünk szemüveg választásnál?
Bacsek Bernadett: Érzékeny téma ez. Vannak divatszempontok, amelyek fontosak, hogy jól is érezze magát a szemüvegben a vásárló, mert így nagyobb valószínűséggel fogja hordani a szemüvegét. Olyan keretet kell választani, amit szinte nem lehet érezni az arcon. A látszerész abban is tud segíteni, hogy melyik keretet válasszuk. A rossz keret okozhat fejfájást, migrént, és ha rosszul illeszkedik, az hosszú távon árthat.
Érdemes figyelembe venni az optikai szempontokat is, ugyanis az a jó szemüveglencse, ami nem látszik. Minőségi, természetes látásélményt kell biztosítani.
Hogyan kell jól viselnünk a kontaktlencsét?
Bacsek Bernadett: A kontaktlencse mindig egy megváltozott oxigénáteresztést fog jelenteni a szem számára, kevesebb oxigént tud felvenni a szem szaruhártyája. Emiatt kontraindikáció lehet az extrém száraz szem, ugyanis ha nagyon száraz a szem, akkor a kontaktlencse nem tud úgy a szemfelszínen maradni. Ki is dörzsölheti a szaruhártyát, és különböző betegségek forrása lehet.
Több féle kontaktlencsét ismerünk. A napi kontaktlencse reggeltől estig viselhetó, a nap végén kukába kerül.
A többi kontaktlencsét minden este, az optikustól tanult módszerrel meg kel tisztítani, majd egy erre alkalmas oldatba kell helyezni, tárolni.
Kiemelném, hogy a kézmosás elsődleges, nem nyúlunk a szemünkbe kézmosás nélkül!
Két, maximum három havonta új tároló tokot kell beüzemelni, mert a sokáig használt tároló baktériumteleppé válhat. A tároló speciális eszköz, ami hagyományos módon nem tisztítható-nem szabad kimosni sem vízzel, sem szappanos vízzel, mert megtelepedhet benne egy amőba, amit aztán a beletöltött tisztító folyadék sem tud megölni.
A másik probléma a kontaktlencse túlhordása. A túlhordott lencse nagy kockázata, hogy megsérül a lencse felszíne, baktériumok elepedhetnek meg benne.
Hanyagság következtében megnövekszik a fertőzésveszély, amelynek legsúlyosabb következménye akár a vakság is lehet. Vannak olyan kórokozók, amik akár 48 órán belül szövődményeket, súlyos és visszafordíthatatlan látásromlást is eredményezhetnek.
Manapság a szemüvegek és kontaktlencsék elérhetőek online is. Érdemes online vásárolnunk?
Bacsek Bernadett: A látszerészet háttérbe szorult az online értékesítés miatt, pedig tanult szakemberekről van szó. A látás fontos része az életünknek, hiszen az információ 80-90 százalékát a szemünkön keresztül kapjuk. Kontaktlencsét és szemüveget is rendelhetünk online a recept beírásával, de nem tudhatjuk, milyen minőségű optikai lencse kerül a szemüvegbe.
A kontaktlencse esetén is hangsúlyoznám, hogy gyógyászati segédeszközről beszélünk.
Figyelembe kell vennünk például az oxigénáteresztő képességet, amit DK értéknek hívnak. A szilikon-hidrogél kontaktlencse az oxigén majdnem 100 százalékát átengedi. De vannak olyan gyanúsan olcsó kontaktlencsék az online értékesítésben, amik 27-es DK értékkel rendelkeznek. Mégis ugyanúgy hordja 12 órát az illető, mert nem tudja, mi a különbség, ami súlyos szövődményeket is okozhat hosszútávon. Inkább térjünk be az optikába, és kérdezzünk. Mi, szakemberek azért vagyunk, hogy válaszoljunk és segítsünk.
Kiemelt kép: Shutetrstock