Egy hónapig semmi alkohol – így lehetne egy mondatban összefoglalni mi is az a száraz november kezdeményezés, amihez évről évre egyre többen csatlakoznak. De vajon milyen hatással lehet a testünkre és a pszichénkre, ha 30 napig nem iszunk alkoholt? Cikkünkkel segítünk megérteni, hogy érezheted magad a hónap végére, ha novemberben megálljt parancsolsz az alkoholfogyasztásnak.
“Idén én is végigcsinálom a száraz novembert” – jelentettem ki az elhatározásom a barátaim előtt közel öt évvel ezelőtt.
A kihívás azután kezdett el foglalkoztatni, hogy észrevettem: akárhányszor elindulok este otthonról, garantáltan lecsúszik néhány fröccs a torkomon. 26 évesen pedig az időm nagy részét nem az albérletben kuckózva töltöttem esténként.
Az elhatározás elsősorban azért született meg, mert kíváncsi voltam, milyen a kapcsolatom az alkohollal, de arra nem számítottam mennyi egészségügyi hatása lesz számomra a száraz novembernek. A kezdeményezés akkor még gyerekcipőben járt, de mára sokkal több adat áll rendelkezésünkre arról, milyen hatással van a szervezetünkre és a pszichénkre, ha nem iszunk alkoholt.
Kép: Shutterstock
Relativitás a a poharak számában
„A legtöbb esetben a száraz hónap előnyei attól függnek, honnan indulunk.“ – véli George F. Koob, az amerikai NIAAA (Alkoholizmussal foglalkozó Országos Intézet) igazgatója. Ha valaki olyan kezd bele a száraz hónapba, aki időnként iszik csak alkoholt, akkor az illető nem fog akkora különbséget észrevenni egy száraz és nem száraz hónap között, mint aki minden héten nagyobb mennyiséget iszik. A szakember külön figyelmeztet, hogy azoknak, akik gyakran és sok alkoholt fogyasztanak mindenképpen érdemes először egy orvossal konzultálniuk, mielőtt belevágnak egy száraz hónapba. Náluk ugyanis előfordulhatnak enyhébb, vagy akár súlyosabb alkoholmegvonási tünetek is.
Száraz november = javul az általános egészségügyi állapot
Habár hosszútávú megoldást nem jelent az egészségügyi problémákra, ha egy hónapig felhagyunk az alkoholfogyasztással, de feltételezhető, hogy a száraz november jó hatással van az egészségre.
Egészen addig, amíg ez nem csak egy ürügy arra, hogy a maradék 11 hónapban többet igyunk. Amit biztosan tudunk, hogy a májnak jót tesz, ha egy hónapig nem iszunk alkoholt, hiszen az alkoholfogyasztás közvetlen hatással van a májfunkciókra.
Mi sem szemlélteti ezt jobban, minthogy a májbetegségben elhunytak körülbelül felénél valamilyen alkoholhoz köthető probléma miatt alakult ki a májbetegség.
És bár nem készültek még részletes tudományos kutatások, a kezdeményezés elterjedésének hála azonban van néhány kiterjedt megfigyelésen alapuló bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az egy hónapos alkoholstop egészségügyi előnyökkel járhat, legalábbis átmenetileg és rövid távon.
Javul az alvásminőség
A száraz november nemcsak a bőr állapotát, de az alvás minőségét is javítja.
Egy átmulatott este után, jó pár pohárral a hátunk mögött általában felébredünk arra az éjszaka folyamán, hogy szomjasak vagyunk, mosdóba kell menni, vagy hogy furcsákat álmodunk.
Kép: Pexels, Kampus Production
A száraz november alatt azonban ez nem lehet probléma, hiszen ezekhez az éjszakákhoz képest sokkal kipihentebben és energikusabban ébredhetnek azok, akik nem fogyasztanak alkoholt.
Arról nem beszélve, hogy míg a túlzásba vitt alkoholfogyasztás összezavarja az alvási ciklusokat, addig azok egy száraz hónap alatt újra normalizálódni tudnak és az alvás minősége is visszatér az egészséges mértékhez.
Búcsút inthetünk a memóriazavaroknak
Bármennyire hihetetlen, az alkoholtól való tartózkodás még rövid távon is hatással van az agyban zajló neurológiai folyamatokra.
“Ha valaki pár hónapig nem iszik alkoholt, akkor javulhat a memóriája és olyan kognitív funkciói is, amelyek például a problémamegoldásban, vagy a racionális gondolkodásban segítik az embert.” – magyarázza Corey Weber, egy texasi elvonón dolgozó klinikai orvos.
Ennek oka, hogy az alkohol hatással van az agy azon részeire, melyek az érvelésért és az ítélőképességért felelősek.
A bababőr többé nem álom
Az egyik legszembetűnőbb jelenség egy száraz hónap alatt a bőr állapotának javulása lehet. Az alkohol hatására ugyanis a bőr folyadékot veszít, csökken a vízmegtartó képessége, így könnyen kiszárad, vagy megváltozik a színe. A túlzott alkoholfogyasztás aknét is okozhat, mivel ilyenkor felborul a hormonháztartás is.
Weber szerint egy alkoholmentes hónap alatt az arc színe gyakran visszaáll és ismét egészségesen néz ki. Ezen kívül ruganyosabbá válik a bőr és csökken a szem körüli sárgaság.
Fotó: Pexels Andrea Piacquadio
Nemcsak a külső számít: az alkoholstop a mentális egészségre is hat
Azt talán említeni sem kell, hogy az alkohol hozzájárul a depressziós, szorongásos betegségek súlyosbodásához. A jelenleg elérhető kutatások szerint a szorongással küzdők hajlamosak alkohollal oldani a feszültséget, ami aztán józanodás után hangulatingadozásokhoz vezethet és egy ördögi kört indíthat el.
A száraz november legnagyobb hatása azonban a gondolkodásmódunkban tettenérhető. Egy alkoholmentes hónap után újraértékelhetjük az alkohollal való kapcsolatunkat. Érdemes feltenni magunknak néhány kérdést a hónap végén:
“Hogyan érzem magam? A várakozásokhoz képest milyen volt a száraz november? Milyen most az egészségügyi állapotom, ahhoz képest, amilyen volt a hónap elején volt?”
A válasz a kérdésekre mindenkinek más lesz. A lényeg, hogy le tudjuk vonni a megfelelő következtetéseket és áthangoljuk az alkoholhoz fűződő viszonyunkat a száraz november végeztével.
Főkép: Shutterstock