Ha még anyukádtól tudod, hogy a meghűléses betegségek legyőzésére a gyógyteák a legjobbak, add te is tovább ezt a generációs bölcsességet! A gyógynövényekből készült főzetek helyesen használva sokkal több tünet kezelésére és megelőzésére jók, mint gondolnád. Mutatjuk mit szerezz be még ma a házi patikába.
Vissza a gyökerekhez: mióta használunk gyógynövényeket és -teákat?
A gyógy – és fűszernövények már az ősidőktől kezdve fontos szerepet játszottak az étrendünkben és a gazdaságunkban. Számtalan kulináris felhasználásukon kívül ruhafestésre, gyógyításra, illatosításra, sőt, a cserekereskedelem idején pénzként is használták őket.
Fotó: Farzad Mohamadi, Unsplash
Ma a gyógynövények sok gyógyszer alapjául szolgálnak, de megtaláljuk őket virágcsokrokban, illatosítókban és festékekben is. Egyszóval nehéz olyan növénycsoportot találni, amely hasznosabb lenne az ember számára, mint a gyógy-és fűszernövények.
Használhatjuk magvaikat, virágjukat vagy levelüket, megfőzhetjük és megehetjük őket, vagy gyógyteákat készíthetünk belőlük. Ahány ház, valószínűleg annyi „csodatea” kombináció létezik, nekünk ezek a kedvenceink.
Csalán, a gyógyteák must have-je
Fotó: Shutterstock
Ha csak egy gyógyteát tartasz otthon, ez legyen az! A csalán ugyanis az egyik legsokoldalúbb gyógynövény.
A legjobb vértisztító és egyúttal vérképző gyógynövényünk, és mivel kedvező hatással van a hasnyálmirigyre is, a csalánteával a vércukorszintet is csökkenthetjük. A népi orvoslásban a csalántea hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak, lépmegbetegedések, a gyomor és a légzőszervek hurutos megbetegedései, gyomorgörcsök és – fekélyek, tüdőmegbetegedések ellen javalt.
Vírusos megbetegedésektől és baktériummal fertőzött váladékoktól ugyancsak hatásosan véd, mondhatni valóságos védőpajzs a gyógyteák között.
Vashiányban szenvedőknek, fáradékonyság ellen, pattanások ellen, ekcéma kezelésére és az allergia ellen is fantasztikus! Tapasztaltam!
A csalánkúra után viszonylag hamar jobban érzi magát az ember testileg, visszatér az energiája és alkotókedve, és szemmel láthatólag külsőleg is rendbe jön. A csalán ellenállóbbá tesz bennünket, ha hajlamosak vagyunk a megfázásra, és segít köszvényes és reumatikus panaszok esetén is.
Gyógyszertárban, drogériában lehet kapni szárított növényként – inkább ezt válaszd a filteres verzió helyett. Elkészítéséhez 1 púpozott teáskanálnyi teafüvet forráz le 250 ml vízzel, és áztasd fél percig. Megelőzés céljából akár egész éven át ihatod a csalánteát, de csak egy csészével naponta!
Kamilla – aki a legtöbbet tudja a gyógyteák közül
Fotó: Irene Ivantsova, Unsplash
A régi egyiptomiaknál a kamillát lázcsillapító és hőcsökkentő hatása miatt a „napisten virágának” nevezték. A hízelgő elnevezés nem alaptalan, a kamilla a gyógyteák közül ugyanis valóban szinte mindenre jó, használata pedig különösen kisgyermekek számára javasolt.
Hasfájás és görcsök esetén kamillateával enyhíthetőek a picik tünetei, de segít az álmatlanság, láz, fog-és sebfájás esetén is. Fertőtlenítő és gyulladásgátló hatású, különösen nyálkahártyagyulladás esetén. Nátha, arc- és homloküreggyulladás is gyorsan gyógyul, ha kamillával inhalálunk.
Elkészítéséhez 1 púpozott teáskanálnyi teafüvet forráz le 250 ml vízzel, és áztasd 2-3 percig. Késő délután, este érdemes fogyasztani.
Zsálya – igazi harcos a gyógyteák között
Fotó: Paulina, Unsplash
Orvosi zsályának vagy kerti/mezei zsályának nevezik a Dél-Európából származó gyógynövényt. Már elődjeink idejében megbecsült gyógynövénynek számított. Mivel a zsálya száraz, napos időben illóolajokat termel, célszerű napos időben szedni.
Torokfájásra, mandulagyulladásra zsályateát kortyolgassunk és gargalizáljunk a főzettel. Vírus és baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása végett segít a gyógyulásban.
Ha többször fogyasztjuk a zsályateát, erősíti az egész testet, megóv a szélütéstől és nagyon kedvezően hat bénulások esetén. Tisztítja a vért, nyálkátlanítja a légzőszerveket és a gyomrot, étvágygerjesztő hatású, megszűnteti a bélzavarokat.
Elkészítéséhez 1 púpozott teáskanálnyi teafüvet forráz le 250 ml vízzel, és áztasd 1-2 percig.
Ha még többet szeretnél megtudni a gyógynövényekről, szívből ajánlom az Instagrammon indirabotanicals Zsófit, herbalist_Mom Ivettet és gyogynovenyek.info oldalt.
Az őszi-téli szezonban a megelőzésről se feledkezz meg: erősítsd az immunrendszered szezonális vitaminbomba ételekkel is!
Főkép: Miti, Unsplash