Az utóbbi időben sajnos egyre többek kapják meg a hisztaminintolerancia diagnózisát, amit a hisztamint lebontó DAO-enzim működésének hiányossága vagy gátoltsága okoz. Heiduk-Szabó Csilla, a hisztamin.info alapító szakértője elmondja, hogyan ismerhetjük fel a hisztaminózist és mire kell figyelnünk, ha ez minket is érint.
Mi alapján lehet gyanút fogni, hogy valaki hisztaminérzékeny?
Heiduk-Szabó Csilla: A hisztaminérzékenység felismerése nem egyszerű feladat. A tünetek nem specifikusak és más egyéb betegségeket ugyanúgy jelezhetnek. Emellett egyénenként eltérő, hogy kinél mely szervrendszert érintő tünetek jelentkeznek dominánsabban.
A leggyakoribb jelek, ami alapján sejthető a hisztaminérzékenység, ha az étkezéseket követően 1-1,5 órával az alábbi tünetek jelentkeznek: viszketés, kiütés, tüsszögés, nehézlégzés, hasogató fejfájás, hányinger (akár hányás), hasfájás, hasmenés, szapora pulzus, szédülés, ködös gondolkodás, vérnyomásesés, de akár hirtelen emelkedés is előfordulhat.
A hisztaminintolerancia tehát ezerarcú és a diagnosztika is elsősorban a kizárásos diagnózison alapul.
Ezek alapján akár a szokványos allergiával is összekeverhető?
Heiduk-Szabó Csilla: Így van.
A hisztaminintolerancia egyik kevésbé elterjedt megnevezése az úgynevezett pszeudo- vagy álallergia. Ez a kifejezés azt is mutatja, hogy a tünetek összetévesztésig hasonlíthatnak bármilyen egyéb klasszikus ételallergia esetén fellépő tünetekhez.
Emiatt a hisztaminérzékenység könnyen összetéveszthető bármely más allergiás reakcióval is.
Fotó: Rózsás Preiner Diána
Hogy alakul ki a hisztaminintolerancia? Genetikailag meghatározott vagy vannak a kialakulását elősegítő tényezők?
Heiduk-Szabó Csilla: Erősen vitatott terület a genetikai polimorfizmusok szerepe a hisztaminintolerancia kialakulásában. Egyes nemzetközi szakirodalmi adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a hisztaminbontás folyamatában a genetikai háttér elősegíti a kialakulást, de – mint megannyi más biokémiai folyamat genetikai meghatározottsága esetén – az epigenetikai faktoroknak feltehetően itt is erőteljes szabályozó szerepe van. Emiatt hiába van jelen egy-egy genetikai módosulat a hisztamint bontó enzimeket kódoló géneken, valószínűsíthetően a környezet és az életmód meghatározóbb a kifejeződést illetően.
Tehát a hisztaminérzékenység genetikailag lehet ugyan meghatározott, azonban az életmódunk, az általános egészségi állapotunk és a környezetünk nagyban befolyásolja a tünetek megjelenését és a súlyosságát is. Vannak ugyan gyerekek, akik hisztaminérzékenyek, de szerencsére arányaiban kevesen. Többnyire a betegség csak felnőttkorban és főként a nők körében üti fel a fejét. Ezért feltehetően az endokrin rendszer nem megfelelő működése is szerepet játszik a kórkép megjelenésében.
Az utóbbi években erősen kutatott terület a hisztaminózis és az emésztőrendszeri rendellenességek közötti kapcsolat is. Egyes tanulmányok a hisztaminintoleranciát elsősorban az gyomor- és bélrendszeri betegségekkel hozzák összefüggésbe, de azt gondolom, hogy ez egy erősen leegyszerűsített nézet és ettől jóval komplexebb mechanizmusok vezetnek a hisztamin intolerancia megjelenéséhez.
Fotó: Rózsás Preiner Diána
Hogyan lehet együtt élni a hisztamin intoleranciával, mennyi odafigyelést igényel?
Heiduk-Szabó Csilla: Azt tapasztalom, hogy a többség sajnos tanácstalan, sőt kétségbeesett a hisztaminérzékenységét illetően, mert amikor kiderül a tünetek okozója, egy végeláthatatlan tiltólistán túl semmilyen további tanácsot nem kapnak. Így nagyon nehéz a hisztamin intoleranciával együtt élni, mert az ételek hisztamintartalma bizonytalan, nincs egy megbízható irány, amit az érintettek követhetnek. A legtöbb terápiás javaslat kizárólag a szigorú diétára koncentrál, ami hosszú távon különösen megterhelő lehet, mind lelkileg, mind testileg és önmagában nem hoz javulást, mert a kiváltó okot nem kezeli. A hisztamin intoleránsok nagy része egy ördögi körben találja magát, ahol az étrend nem bővül idővel, sőt a tápanyagszegény táplálkozási intervenciók következtében még tovább szűkül.
Az ételintoleranciák közül a hisztamin esetén kiemelten fontos a holisztikus megközelítés, mivel az életmódunkban elkövetett hibák, mint például a dohányzás, alkoholfogyasztás, alváshiány vagy a krónikus stressz erősen befolyásolják a betegség súlyosságát. Jó hír azonban, hogy ha szakorvos segítségével kezeljük a kialakulásához vezető okokat, emellett átalakítjuk a szokásainkat és kialakítunk egy egészséges életmódot, a hisztaminintolerancia megszelídíthető és némi odafigyelés mellett korántsem megterhelő együtt élni vele.
Ha még jobban el szeretnél mélyülni a hisztamin intoleranciához kapcsolódó ismeretekben, kövesd Csilla tanácsait a hisztamininfo oldalon, vagy látogass el a honlapjára!
Főkép: Rózsás Preiner Diána