Kedves anyukák és apukák! Ha a zöldség-gyümölcs fogyasztás fronton lenne még mit behozni a gyerkőccel, ez a cikk nektek szól. Ezzel a 7 tippel garantáljuk, hogy többet nem marad a répa a tányér szélén. Olvass tovább a kicsi tápanyagdús és kiegyensúlyozott étkezéséhez vezető út titkaiért!
1. Sokszínű hozzátáplálás
Ha még egészen kicsi gyermeked van, és szeretnéd, hogy a későbbiekben sok zöldséget-gyümölcsöt fogyasszon, akkor kezd bombabiztos alapozással. Már a hozzátáplálás során kóstoltass vele zöldséget, gyümölcsöt azok szezonja szerint. Biztosan lesz olyan, ami elsőre (vagy sokadszorra) nem fog neki ízleni, de ne add fel. Próbálkozz időről-időre új formákkal és textúrákkal.
2. Együtt a zöldség pultnál, együtt a konyhában
Ahogy nőnek a gyerekek, egyre inkább kíváncsiak az őket körülvevő világra, és arra, hogy a szülők mit csinálnak. Használd ezt ki és vond be őket az ételkészítésbe, már a bevásárlásnál. Menjetek el együtt piacra, mert ott az illatoknak, a látványnak és a nyüzsgésnek is van egy varázslatos hangulata a gyerkőc számára. Sokszor az árusok megkínálják a gyerekeket gyümölccsel, így ők is nagyobb kedvel eszik meg. Ha nem is heti szinten, de havonta egyszer-kétszer menjetek el és legyen családi program a piacozás.
Fotó: Shutterstock
Ezután érdemes bevonni a gyereket a főzésbe is, természetesen a korának megfelelő mértékben. Bekapcsolhatja az aprítót, elindíthatja a sütőt, összekeverheti a salátát: ezek mind apró dolgok, amiket élvezni fog. Készítsetek együtt különleges formájú zöldégfasírtokat, muffinokat, vagy a reggeli turmixot, smoothie-t. Utóbbit akár teljesen rá is bízhatod. Tudom, így sokkal lassabban halad a munka és nagyobb lesz a kupi is, de megéri.
3. Zöldség? Csempészd bele!
Ha a gyerek a közös főzés ellenére sem eszi meg a zöldséges ételt, elő kell húznod a csempész képességeidet. A krémlevesek jelentik a legegyszerűbb terepet, hiszen egy brokkolikrémlevesbe egy-két marék friss spenótot könnyen bele tudsz aprítani. Vagy sűríthetsz burgonyával, így a liszt és az olaj mennyiségét is csökkentheted. Az én kedvencem a sült zöldséges paradicsomleves, amibe édesburgonyát és répát rejtek el. Mindent leturmixolok és felöntöm paradicsomlével.
A padlizsán lehet még trükkös zöldség. Itt fontos, hogy hámozd meg, aprítsd nagyon kicsire és jó alaposan főzd meg. Zöldségpörköltbe, ragukba is bele tudod így főzni, állagot ad, de ízt nem annyira. A spagetti tészta egy részét is kiválthatod cukkínivel, ehhez egy spirálozóra, vagy zöldséghámozóra lesz szükséged.
A turmixok, smoothie-k is nagyon jó „elrejtős” ételek lehetnek. Érdemes izgalmas színekkel kísérletezni, hogy az érdeklődés kóstolásba menjen át.
A szisztematikus rejtegetés veszélye, hogy a gyerek soha nem találkozik a teljes zöldséggel, aminek könnyen elutasítás lehet a vége. Rakj ezért a tányérjára mindig friss/párolt zöldséget is: ha mindig ott van, előbb utóbb enni fog belőle. Légy türelemmel.
4. Példamutatás – zöldség-gyümölcs, sorakozz a tányéron!
A gyerekek mindenben utánozzák a szüleiket, így az étkezési szokásaikat is nagyban ők határozzák meg. Ha éppen a másolási időszakában van a gyerkőc, akkor biztos, hogy ugyanazt szeretné majd enni, mint a szülei. Ha azt szeretnéd, hogy több zöldséget egyen, akkor neked is azt kell fogyasztanod. Ne várd el tőle, hogy megegye a párolt zöldséget, amíg te hamburgert eszel.
Nagyobb gyerekeknél már meg lehet próbálni elmagyarázni, egy-egy zöldség miért fontos a szervezete számára. (kérdésözönre készülj!) De elsősorban a 2-4 éves gyerekeknél többre mész a példamutatással, mint a szónoklással, veszekedéssel.
Fotó: Shutterstock
5. tipp Légy kreatív
A kreatívkodás vonatkozik a főzésre és tálalásra is. Mi felnőttek se szeretjük az unalmas, egyhangú és egyforma ételeket. Alkoss színes ételeket, vagy a kedvenc színeivel készült fogásokat. Ha a reggelit vicces figurákkal dobod fel, nagyobb kedvvel fog neki állni a gyerek is. Adhatsz az ételeknek vicces, kreatív neveket is, mint például: Röntgenszem Répa, Bolondos Zöldbab, Bunyó Brokkoli vagy Ízletes Falatlomb.
Együtt is kitalálhattok étel neveket, de akár mesét is alkothattok a fogásokkal.
Fotó: Shutterstock
6. tipp Mesével a több zöldség fogyasztásáért
Mutasd be neki a zöldségeket mesével, könyvekkel és sok beszélgetéssel, az ültetéstől kezdve akár egészen a betakarításig! A mi kedvenc tematikus könyveink Hohol Ancsától a Terka a piacon és Saláta Sára mondóka. Rajzfilmek közül ajánljuk a Caillou sorozatot vagy a Wallace & Gromit: Az elvetemült veteménylény filmet.
7. tipp Legyenek könnyen hozzáférhetőek az egészséges ételek
Végül, de nem utolsósorban, mindig legyen elől friss gyümölcs, az asztalon, a pulton. Ha sokat vagytok otthon, akkor tegyél ki tányérra felszeletelt almát, banánt, narancsot, málnát, epret, aminek épp szezonja van. Készíts tízóraira gyümölcssalátát (méz vagy egyéb édesítő nélkül). Óvodába, iskolába csomagolj neki gyümölcsöt vagy friss répát, cukkinit felszelve, akár valamilyen mártogatóssal (földimogyoróvaj, hummusz) ha azokat szereti.
Először mindig friss zöldséggel-gyümölccsel kínáld, ha csemegézne valamit. Szülinapi bulikon a megszokott pufik, chipsek, egyéb rágcsák mellé nyugodtan készíthetsz ki gyümölcssalátát, vagy szeletelt gyümölcsöket, zöldségeket. is Fogyni fog belőle, főleg, ha valamilyen formát is adsz neki.