Napjainkban egyre felkapottabb lett légzésünkkel foglalkozni, de bár a hasi légzés egyszerűnek tűnik, mégis sokan helytelenül csináljuk. Ezért kifejezetten fontosnak gondoljuk, hogy a hasi légzés helyes kivitelezéséről és lenyűgöző előnyeiről beszéljünk, 5 pontban.
Légzés, miért?
Sokszor merül fel a kérdés, hogy minek kellene valami olyat tanulni, ami velünk van születésünk óta. Bár a kérdésnek van létjogosultsága, sajnos a jelenlegi környezetünk olyan negatív hatásokkal van ránk, amelyek következtében újra kell tanuljuk ezt az automata folyamatot.
Gondolj csak bele. Felkelésünktől fogva olyan stresszorok érnek minket, amit legtöbbször már tudatosan nem is érzékelünk, “csak” a tudatalattink rögzíti és a vegetatív idegrendszerünk reagál rá. A helyzettől függően az adott esemény vagy paraszimpatikus – tehát, nyugalmi állapotot előidéző -, vagy szimpatikus – vagyis, aktivitásra ösztönző – választ vált ki belőlünk.
Azok a bizonyos stresszorok
Nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy szervezetünk feszült állapotba kerüljön.
Fontos tisztázni, hogy a szimpatikus idegrendszeri állapot szükséges, de túlzott aktivitása problémákat okoz(hat).
Sokan kelünk telefonra, amelyet legtöbbször egyből a social média végigböngészése követ. Mivel még időnk sem volt természetesen felébredni, így ez a szokás a lehető legkárosabb, amivel kezdhetjük a napunkat.
Ezek mellett a városi zaj, az esetleges szmog és a munkahelyi (helytelen) testtartás csak néhány olyan tényező, amelyek fokozottan károsítják egészségünk állapotát.
Hasi légzés. Mi az?
Gondolatban emlékezz vissza egy kisbabára. Emlékszel rá, hogyan veszi a levegőt? Szépen, lassan a pocakja emelkedik, majd süllyed.
És most gondolj bele abba, hogy hogyan lélegzünk legtöbben? Felületesen, a mellkas felső csúcsába, legtöbbször szájon át.
A hasi légzés esetében az a célunk, hogy a rekeszizmot megfelelően használva, a levegőt minél mélyebbre engedjük. Ilyenkor a belégzésnél a rekeszizom kilaposodik, ezáltal a belső szerveket mélyebbre tolva – kevesebb helyet előidézve -, így a has kifelé fog teret nyerni.
A helyes kivitelezés érdekében először próbáld ki hanyatt fekve.
Helyezd a jobb tenyered a köldökre, a bal tenyered pedig a mellkasra. Hunyd le a szemed és néhány perc erejéig figyeld meg, hogy milyen a saját légzésed. Ha ez megtörtént, akkor irányítsd a légzést a jobb tenyér alá. Minden belégzésre emelkedjen a jobb kéz (természetesen mozduljon a has tere, izommunka nélkül) és minden kilégzésre engedd, hogy visszasüllyedjen a jobb kezed. Ügyelj arra, hogy a bal kéz mozdulatlan maradjon.
Végezd így 5-10 percig pár napig, majd próbáld meg ülve, aztán állva is elvégezni a gyakorlatot.
És most nézzük a helyesen kivitelezett hasi légzés előnyeit!
A hasi légzés fiatalít
Erős kijelentés, de gondolj csak bele.
Akárhányszor ‘hasba’ veszed a levegőt, a rekeszizom mozgásának köszönhetően átmasszírozod a belső szerveidet. Azzal, hogy a hasüregben állandóan csökken és nő a terület, az itt pangó, egyébként lassan keringő vér felfrissül, ennek következtében pedig friss oxigén jut el a szervekhez.
Mindennek köszönhetően a szervek sokkal egészségesebben tudnak működni, így fiatalon tartva önmagukat.
A hasi légzés ellazít
Mindig, amikor a mellkas felső szakaszába lélegzünk, a szimpatikus – üss vagy fuss válasz – idegrendszert aktivizáljuk.
Azzal, hogy mélyre engedjük a lélegzetet, segítjük a paraszimpatikus – megpihenés és emésztés – idegrendszeri válasz tónusát.
Amikor legközelebb észreveszed, hogy stressz ér, figyeld meg hova lélegzel. Tízből kilencszer a mellkas felső része lesz ez a terület. Próbáld ilyenkor tudatosan a levegőt lefelé irányítani és figyeld meg, mi történik veled!
Csökkenti a vérnyomást
Minél kisebb nyomást helyezünk a szív köré, annál jobban el tud lazulni.
Emellett a hasi légzés nyugtató hatásának köszönhetően, idegrendszerünk érzékeli, hogy minden rendben van és beindulhatnak a gyógyító folyamatok.
Segíthet asztma, allergia & COPD esetén
A legtöbb légúti betegség következtében a tüdő sérül. Elveszítheti rugalmasságát, amiből később komolyabb probléma is lehet.
A megfelelő légzési mintával fejleszthetjük légzési izmainkat, aminek következtében a légúti problémákat is hatékonyan tudjuk “orvosolni”.
Enyhítheti a derékfájást
A rekeszizom a háti (T7-T12) és az ágyéki (L1-L3) csigolyákhoz is tapad.
Ennek köszönhetően nagyon sokszor tudjuk a deréki fájdalmat azzal enyhíteni, ha megtanulunk rendesen, a hasba lélegezni.
Lélegezni tehát mindannyian tudunk, de hogy milyen minőségben, az nagyban meg fogja határozni életünk hosszát és minőségét.
Szimpatikus számodra Zoé és Ádám szemlélete? Akkor gyakorolj velük online jógát és a légzés különböző formáit: weboldalukon több mint 100 videó közül válogathatsz, így biztosan találsz köztük számodra megfelelőt!