Felborult anyagcsere, inzulin működési zavarok, megnövekedett kortizol termelés, tápanyag elégtelenségből fakadó megbetegedések: hosszú a lehetséges negatív következmények listája, amit az étkezések kihagyása okozhat. A tested helyes táplálása akkor is elengedhetetlen, ha fogyni szeretnél. Mutatjuk, miért!
Ha diétáztál valaha, lehet, hogy te is kihagytad időnként a vacsorát vagy a reggelit. De azt tudod, mit okoztál ezzel a szervezetednek? Az étkezések kihagyása nagyon komoly kockázatokkal jár az egészségedre nézve! A Femina In cikkében Vidhi Chawla dietetikus számolt be részletesen ezekről, tippeket adva arra is, hogyan tápláljuk magunkat helyesen egész nap.
Mi nem számít böjtölésnek?
Vidhi Chawla megjegyzi, bár az időszakos böjtölésnek lehetnek előnyös hatásai, de ez korántsem jelent egyet bizonyos étkezések egyszerű átugrásával, valamint utóbbi köszönőviszonyban sincs az étkezésekkel kapcsolatos vágyaink kontrollálásával és a tudatos táplálkozással. De milyen konkrét folyamatokat indít be egyes étkezések kihagyása? Lássuk!
Fotó: Pexels
Felborulhat az anyagcseréd
A diétázás megzavarhatja a nyugalmi anyagcserét. Ez tulajdonképpen az a folyamat, amikor testünk kalóriákat éget el, hogy működni tudjon. Ha az étkezéseid időpontjai esetlegesek, a tested megpróbál majd annyi energiát raktározni, amennyit csak tud, és nem fogja hatékonyan égetni azokat a bizonyos kalóriákat.
Az étkezések kihagyása az éhségérzetért felelős hormonjaidra is negatív hatással van. Kevesebb leptint, vagyis az étvágy csökkentéséért felelős éhséghormont fog a tested termelni, ezáltal nehézkessé válik a teltségérzet felismerése.
Ha kihagyod a reggelit vagy a vacsorát, azzal csökken a teljes anyagcseréd intenzitása, és így késlelteted a súlycsökkenés folyamatát.
Előfordulhat alultápláltságból fakadó probléma
Az étkezések kihagyása jó eséllyel azt eredményezi, hogy kevesebbet eszel, mint amennyire a szervezetednek szüksége lenne. Ez természetesen hatással van a testedre, lecsökken a teljes tápanyagbevitel és különféle tápanyag-elégtelenségből eredő megbetegedéseknek teszed ki magad.
Fotó: Pexels
A vércukorszinted elkezdhet hullámvasutazni
Akárhányszor kihagysz egy étkezést, megvonod testedtől az alapvető üzemanyagot, amitől működni képes. Vércukorszinted leesik és a szervezet kifogy energiáiból. Legtöbb szervünk optimális működéséhez glükózra (cukor) van szükségünk, valamint egészséges agyműködésünkhöz is elengedhetetlen. Körülbelül 4-6 órával az utolsó étkezés után a vércukorszint elkezd vadul ingadozni, és ez nagyban veszélyezteti diétázási próbálkozásaidat.
A glükózszint szabályozásáért felelős inzulin hormon működése is zavart szenved, és nem kizárt, hogy ezzel a helytelen étkezési rutinnal felgyorsítod a cukorbetegség kialakulását.
Hormonális ingadozásokhoz vezethet
Ha nem eszel rendszeresen, a tested elkezd kortizolt, egy bizonyos stresszhormont termelni, mivel azt érzékeli, hogy éhes vagy. Ez káros hatásokkal is járhat egészségedre nézve.
A megnövekedett kortizolszint elhízáshoz, kiegyensúlyozatlan immunrendszeri működéshez, ezáltal a gyakoribb megbetegedések kockázatához vezethet.
Tápláld magad helyesen minden nap
Mivel az egyes étkezések kihagyása jelentősen befolyásolhatja az egész testedet, még véletlenül se ugorj át egyet se! Tedd a napi rutinod részévé étkezéseid megtervezését.
Kezdheted kicsiben: például legyen nálad mindig egy kis pörkölt mandula vagy cukorszegény fehérjeszelet, de egy pohár alacsony zsírtartalmú görögjoghurt némi gyümölccsel szintén rendkívül egészséges nasinak számít. Pótolhatod valamelyik érkezésedet például egy kiadós smoothie-val egy jó kis energiadús rágcsával kombinálva.
Még ha a mindennapjaid hektikusak is, a nyugodt, elmélyült és kiadós étkezés prioritás kell, hogy legyen!
Főkép: Shutterstock
Forrás: Via Femina In