Azt ma már senkinek nem kell magyarázni, hogy történelmi léptékű hazánkban az infláció, ilyen gyorsan és ilyen mértékben még sohasem emelkedtek az élelmiszerárak. Ilyenkor még fontosabb, hogy ne veszítsünk értékes alapanyagokat nem megfelelő tárolás miatt. Mutatunk pár tippet top séfektől, amivel egyszerűbb lesz az élelmiszerek frissen tartása, ha már soha nem látott összegeket fizettél érte!
Az elszálló élelmiszeráraknál talán csak egy ijesztőbb dolog van: hogy mennyi el nem fogyasztott étel végzi még mindig a kukában! Vásárolni továbbra is kell, de vannak módszerek, amik segítenek megelőzni, hogy idő előtt a szemétben landoljon, amit drága pénzért megvettél!
Fotó: Nathan Dumlao, Unsplash
A HuffPost megkérdezett 5 séfet, milyen trükkjeik vannak erre, ismerd meg te is őket: a segítségükkel gyerekjáték lesz az élelmiszerek frissen tartása.
Told ki az élelmiszerek élettartamát
Minden ételnek van egy eltarthatósági korlátja. Sokan azonban akaratlanul is előbbre hozzuk ezt, ami legtöbbször a nem megfelelő tárolás következménye. A trükk az, hogy megértsük, a különböző élelmiszereinkre milyen hatással van a fény és a hőmérséklet, és ennek tudatában helyesen tároljuk őket.
“Ne mindig a gyári csomagolásukban tárold a termékeket!” – kezdi a felsorolást Rece Hogerheide, az amerikai Birmingham-ben található Daxton Hotel főszakácsa.
“A legfontosabb, hogy kivegyük az élelmiszert a csomagolásából, a csomagolás ugyanis bezárja a nedvességet és az érési folyamat során keletkező etilént. Ez a kettő együtt pedig rohadáshoz vezet.”
Néhány termék több etilént bocsát ki, mint mások. A legfőbb gonosz? A banán. “Semmit se tegyél a banán közelébe!” mondja Hogerheide. „Hacsak nem akarod, hogy sokkal gyorsabban érjen be minden…”
Fotó: Robson Melo, Unsplash
De nem a banán az egyetlen, ami felgyorsítja az érési folyamatot (ami végsősoron ugye rothadáshoz vezet). A hagymafélék is hasonló hatásúak, különösen a melléjük helyezett burgonyára.
Ha már szóba jött a burgonya: „tárold papírzsákban és helyezd légmentes dobozba! A papír felszívja a nedvességet, lassabban kezd kicsírázni.” mondja Rachel Garcia, a montclair-i Dry Goods Refillery tulajdonosa.
És hogy mire jó a doboz? Mivel a burgonya gyökérzöldség, a föld alatt nemigen van a fényhez szokva, a zárt dobozban tárolással ezt is megoldod.
Legyél különösen körültekintő a zöldekkel! “Hagyni kell őket lélegezni. Minden élelmiszer természetes módon kipárolog. Fogd a leveles zöldségeket és tedd őket egy tágas dobozba, hogy ne nyomódjanak össze!” javasolja Hogerheide “A levegőzés nagyon fontos. Ha összenyomjuk a zöldségeket, akkor a kipárolgó gázok felgyorsítják az érést.”
Helyette a zöldek alá tegyél egy konyhai papírtörlőt a rekesz aljára és cseréld néhány naponta. Ez felszívja a lecsapódott párát és ropogósan tartja a zöldeket.
Ha egy élelmiszer csomagolásán vannak lyukak, amin keresztül lélegezhet a termék, az a legtöbb séf szerint rendben van, ezek az áruk mehetnek a hűtőbe. Kivéve a paradicsomot, mert a hideg olyan folyamatokat indít el benne, amitől melaszos, gusztustalan lesz.
Fotó: Unsplash
Egy másik trükk az áruk csúcsformában tartására a víz. Garcia szerint:
“A sárgarépa, zeller, retekfélék és citrusfélék is vízbe mártva állnak el a legjobban.” A brokkoli is működik vízben tárolva, de kicsit másképp: “Ez valójában egy virág. Vágd le a szára végét és állítsd kevés vízbe.”
Míg a fenti zöldségekkel csodát tesz a víz jelenléte, más a helyzet a bogyós gyümölcsökkel, figyelmeztet Garcia. Különösen a héj nélküli bogyósok, mint az eper vagy a málna esetében. “Ne mossuk meg őket tárolás előtt. Tegyük légmentesen záródó edényben a hűtőbe, és csak közvetlenül fogyasztás előtt mossuk meg.”
Alex Tubero, a manhattani Amali Étterem főszakácsa is a bogyósok víztől óvását hangsúlyozta: “Ha megnézel egy feketeáfonyát, halvány ködszerű bevonatot látsz rajta. Ez egy természetes vízlepergető réteg. A legtöbben hazavisszük és vízbe áztatjuk, de ezzel pont a természetes védőfalától szabadítjuk meg, és a nedvesség így bejut a belsejébe.”
Fotó: Joanna Kosinska, Unsplash
Ha fokhagymát veszel, könnyen kitolhatod a felhasználhatóságának az idejét, mondja Nic Brunina, a vermonti Pangaea főszakácsa.
“Sok olajat használok a fokhagyma frissességének megőrzéséhez. Fogj egy befőttesüveget, töltsd tele növényi olajjal, mehet bele a fokhagyma egészben vagy gerezdekre szedve, és hűtőbe vele.”
Húsfélék eltartása
“A fehérjeféléknél, különösen a vákuumfóliázott termékeknél nagyon fontos, hogy teljes mértékben kizárjuk a levegővel érintkezést. Ezeket hagyd a saját csomagolásukban!” – mondja Hogerheide. Tubero hozzáteszi: “Ne csomagold a csirkét műanyagba! Ha a gyári csomagolás felbontása után nem használod fel a teljes húsmennyiséget, csavard inkább konyhai papírtörlőbe, és hagyd lélegezni!” A megbontott csomagban már csak érlelődni fog a csirkéd a saját levében – ez nyilván gyors romláshoz vezet.
Fotó: Wjk Sloan, Unsplash
“Gyorsan sózd le a fel nem használt felesleget, hagyd állni 10 percig, öblítsd le, töröld szárazra és papírtörlőbe csavarva tedd hűtőbe!” Figyelj, hogy a hűtő aljára tedd, mivel a fehérjékben előforduló szalmonella, coli és egyéb baktériumok megfertőzhetik a többi ételt.
Mi a helyzet a kenyérfélékkel és hozzávalóikkal?
“Tartsd a kenyeret a hűtőben, ha szeleteltet veszel, akár a fagyasztóban! Csak akkor hagyd elől, ha aznap el is fogyasztod.” tanácsolja Rochelle Cooper, a washingtoni La Collina péksütemény séfje. “A lisztet tartsd egy zsákban a kamrában.” A zsizsik ugyanis – magyarázza -, ami egy rizst, gabonaféléket, keményítőtartalmú terményeket dézsmáló apró bogár, már benne lehet eleve a csomagban. Petéket raknak, aztán a kikelő lárvák megeszik a cuccaidat és elterjednek az egész lakásban. “A lezárt zsák legalább egy helyen tartja a zsizsiket, ahelyett, hogy vándorolna a kamrádban.”
A bogarakon kívül sajnos más is fenyegeti a lisztjeidet.
“Néhány lisztféle esetében a magasabb fehérje vagy korpatartalom rendszeres átmozgatás vagy hűtőben tárolás nélkül hamar megavasodhat. Ugyanez igaz a diófélékre, mogyoróvajakra és -lisztekre is. Hűtőszekrényben tárold őket, hacsak nem használod fel nagyon gyorsan.” – ajánlja Cooper.
Fotó: Ristiana Pinne, Unsplash
Tőle kapunk a tejtermékek hosszantartására vonatkozó jótanácsokat is: “A vaj viaszos csomagolása nem elég arra, hogy megtartsa a zamatokat. Tegyük át egy légmentes dobozba, ellenkező esetben átveszi más ételeink szagát, ízét. A legtöbben ezért hajítják idő előtt a szemétbe.” mondja Cooper.
Végül, van praktikus ötlete mindenki kedvencének, a jégkémnek a tárolására is. “Miután már belekanalaztunk a dobozba, tegyünk a fagyira sütőpapírt, így nem ülnek ki a felszínén jégkristályok.” Amennyire lehet, nyomjuk is össze a dobozt mielőtt visszakerül a fagyóba, így spórolunk a hellyel.
Egy kis felkészülés sokat segíthet, ha az élelmiszerek frissen tartása a tét
Miközben az árak nem valószínű, hogy egyhamar lejjebb mennek, egy csomó egyszerű megoldás van, hogy tovább eltartsd ételeidet – például néhány dobozzár készítésével vagy a tárolóhely körültekintő megválasztásával.
Egy további hasznos tipp Bruninától, hogy bátran ruházz be egy vákuumfóliázó gépre. Otthoni használatra valókat már néhány tízezer forintért is lehet kapni. Gyorsak és egyszerű használni őket. Így már nyugodtan vásárolhatsz nagyobb mennyiségeket: gazdaságosabb egyszerre relatíve olcsóbban megvenni nagyobb adag húsokat, majd egyszerűen felporciózva a megfelelő adagokra, lefóliázva mehetnek is a fagyasztóba.
Minden séf javasolta továbbá az ételek dátumozását. Még ha nem is mindenki főz otthon, jó ötlet felmérni, hogy mi is található a hütőben, előre gondolkodni néhány nappal, és ennek megfelelően megtervezni a következő bevásárlást. “Ha van otthon csirke, találd ki, milyen módon tudnád felhasználni.”
Végül pedig lásd reálisan az előtted álló napokat. Mérd fel, mennyit leszel otthon, milyen mennyiségű ételt fogsz jó eséllyel elfogyasztani, és kerüld a túlvásárlást!
Ugye, hogy nem is olyan bonyolult az élelmiszerek frissen tartása?
Via HuffPost
Főkép: Shutterstock