A várandósság rengeteg változással jár egy nő életében, amelybe természetesen az öltözködés is beletartozik. Ám nem kell megijedni, hiszen egy kis kreativitással és kísérletezéssel könnyen költséghatékonnyá tehetjük ezt az időszakot. Korn Anita televíziós kreatív producerrel és designmenedzserrel, a Ruhastory YouTube-csatorna tulajdonosával, tartalomkészítőjével beszélgettünk arról, hogyan lesz az öltözködés terhesen is fenntartható, és nem utolsósorban csinos.
Mikor és hogy kerültél kapcsolatba a fenntartható divattal?
Korn Anita: 2017-ben végeztem a MOME-n dizájn és művészetmenedzsment szakon. A szakdolgozatom témája a felelősségteljes divat volt. Nem véletlenül választottam: azt gondolom, hogy a fenntarthatóság a felelősségteljességről szól, és természetesen arról, hogy a következő generációnak mit hagyunk, hogyan nem zsákmányoljuk ki a bolygót előlük.
Azonban hiszem, hogy egymásért is felelősek vagyunk. A fenntartható divat fogalmába az én értelmezésem szerint az is beletartozik, hogy mennyire etikus az a folyamat, ahogy elkészülnek az egyes ruhadarabok, a ruhák készítője milyen bérezésben részesül, milyen munkakörülmények között dolgozik.
Az egyik kulcsszó tehát a felelősség. A másik fontos dolog, hogy mennyire szennyezik a felesleges ruhák a bolygónkat, és milyen mértékű a ruhaszemét tömege. A divatipar a világ második legszennyezőbb iparága. 60-80 ezer tonna ruhahulladékot termelünk csak mi, itt, Magyarországon.
Mi egyébként nemrég költöztünk, és az az érdekes, hogy nekem is muszáj volt még szelektálnom, pedig én azt gondoltam magamról, hogy nekem már egészen rendben van a gardróbom. Szeretek gardróbvásárokra járni, de már sokszor olyankor is nehezen tudok válogatni, hogy mi az, amit el tudnék adni vagy ajándékozni. A költözés során aztán még nekem is összegyűlt több zsáknyi ruhaszemét.
A várandósság ebből a szempontból szerintem elég kényes témának számít. Mit gondolsz, miért esik bele sok kismama abba a hibába, hogy rengeteg felesleges ruhadarabot vesz meg ebben a néhány hónapban?
Korn Anita: Igen, én is azt látom, hogy ezalatt a kilenc hónap alatt nagyon sok felesleges ruhadarabot vásárolnak meg a nők.
Ez akkor persze nem tűnik feleslegesnek, de a női test elég gyorsan változik ezekben a hónapokban, ezért aztán a valódi kismama ruhák csak egy-két hónapig hordhatóak. Ezeket természetesen tovább lehet adni – és ez a jobbik eset. Amikor egy-egy barátnőnk, ismerősünk várandós lesz, bátran adjuk tovább neki ezeket a ruhákat, hiszen valószínűleg hibátlan állapotúak, és így a körforgásban tudnak maradni.
Az esetek többségében azonban sajnos ezek a ruhák ott porosodnak a szekrények legmélyén, és soha senki nem használja fel őket újra.
Amikor várandós lettél, hogy képzelted el, milyen lesz számodra az öltözködés terhesen?
Korn Anita: Amikor terhes lettem, eldöntöttem, hogy nem fogok vásárolni olyan ruhát, ami csak és kizárólag a kismama pocakra kompatibilis. Semmi baj nincs azzal, ha valaki megvesz egy kismama nadrágot vagy más ruhadarabot, de ez egy kísérlet volt a részemről, amit nagyrészt szerintem ügyesen sikerült is megvalósítanom. Összesen három darab terhesharisnyát vásároltam, anélkül én sem tudtam megúszni. Ezen kívül egy biciklis nadrághoz hasonló testszínű nadrágot vettem még, amit az esküvői ruhám alá vettem fel, ugyanis én a lányunk születése előtt 5 nappal mentem férjhez. A ruhámat egyébként Cakó Kinga készítette, ő javasolta, hogy ez alá az áttetsző ruha alá honnan rendeljem meg az említett ruhadarabot. Ami pedig a legjobb az egészben, hogy azóta ezt a nadrágot én már továbbadtam egy kismamának, aki szintén várandósan ment férjhez, az ő ruháját is Kinga készítette, így ő kötött össze minket.
Úgy gondolom tehát, hogy fehérnemű vásárlása nélkül nehezen megoldható egy várandósság, de új ruha vásárlása nélkül abszolút. Például az esküvői ruhám is egy átlapolós ruha volt, amit azóta bevetettünk, mert túl sok volt benne az anyag, de azóta is abszolút használható. Az öltözködés terhesen szerintem egy kreatív dolog, én legalábbis nagyon élveztem.
Mit gondolsz, miért hajlamosak beleesni a kismamák abba a hibába, hogy túlvásárolják magukat a várandósságuk alatti hónapokban?
Korn Anita: Az ember lelkileg ilyenkor nagyon felfokozott állapotban van, és nagyon örül annak, hogy ez vele megtörténik. A legtöbbekben talán ott van a vágy arra, hogy ilyenkor amivel csak lehet, megajándékozzák saját magukat.
Sokan vágynak arra, hogy ezekben a hónapokban is csinosak maradjanak. Az izgatottság tehát szerintem egy nagyon fontos tényező, de én ezt például úgy vezettem le, hogy folyamatosan olvasgattam egy bizonyos applikációban arról, hogy mi történik éppen a gyerekemmel a hasamban, milyen fejlődési szakaszban van aktuálisan.
Olvastam emellett a szülésről, gyereknevelésről, a folyamatos vásárlás helyett tehát én inkább erre helyeztem a hangsúlyt.
Fotó: Korn Beatrix
Mire érdemes odafigyelni az alapanyagok tekintetében, ha várandósság alatti öltözködésről van szó?
Korn Anita: Amennyire csak lehet, igyekezzünk minél természetesebb alapanyagokat választani. Persze ezt épp egy harisnya esetén nem könnyű megvalósítani, hiszen az eleve elasztánt és műanyagot tartalmaz. Én egyébként a várandósságom alatt hordott harisnyáimat is egy olyan svéd márkától rendeltem, akik újrahasznosított poliészterből készült harisnyákat árulnak. Ezeket a ruhadarabokat egyébként is innen szoktam rendelni, tehát ez nem volt egy újdonság számomra.
Egy idő után aztán el is kezdtem érezni, hogy nem esik jól a bőrömnek, ha műszálás dolgok érik, sokkal érzékenyebb lett a bőröm ezidő alatt. Én azt gondolom, hogy a természetesebb, lengébb, szellősebb anyagok nagyon jól tudnak esni – télen, nyáron egyaránt.
Érdemes talán évszakokra bontva is megközelíteni a várandósság ideje alatti öltözködést. Vannak ezzel kapcsolatban hasznos tippjeid?
Korn Anita: Én 2022 őszén lettem várandós, és az első három hónapban még semmi nem látszódott külső szemmel, így a ruhavásárlás nem is volt téma. A tél aztán eléggé sokáig elhúzódott, az évszak végére pedig azért már az én hasam is jócskán megnőtt. Nekem van egy zöld, oversize télikabátom, még évekkel ezelőtt vásároltam a Daige nevű magyar márkától, és méretéből adódóan remekül ki tudtam használni a terhességem alatt is.
Ha valakinek nincs egy ilyen szabású kabátja a téli időszakra várandósan, akkor én inkább ezeket a típusokat ajánlanám, hiszen ezek nem csak pocakosan, hanem utána is remek szolgálatot tesznek majd. Én egyébként is nagyon sok egyberuhát hordok, úgyhogy ebből a szempontból kényelmes helyzetben voltam. Az ilyen ruhák esetén az övekkel nagyon ügyesen lehet játszani, és ez nem évszakspecifikus.
A terhesség vége felé én előszeretettel vettem kölcsön a férjem fehér ingeit, talán ez is egy jó tipp lehet, hiszen senki nem fogja észrevenni, hogy egyébként egy férfiingről van szó.
Milyen egyéb tippjeid vannak még, hogyan lehet költséghatékony az öltözködés terhesen?
Korn Anita: Azt gondolom, hogy az öltözködés terhesen is lehet egy kreatív dolog, egy jó szórakozás. A second hand mint lehetőség várandósan is teljes mértékben használható, érdemes ellátogatni ilyen boltokba. Aki nem szereti a boltokat, az keresgéljen bátran anyukás-babás online csoportokban, ahol szintén remek dolgokra lehet bukkanni, kisgyerekek és kismamák számára egyaránt.
Ahogy a mi testünk a várandósság alatt, úgy a pici babák ruhamérete is nagyon gyorsan változik, ezért aztán mindenképp azt javaslom, hogy a babák kinőtt ruháit mi is adjuk tovább, ha jó állapotban vannak. Így tudjuk fenntarthatóvá tenni ezt a körforgást.
Jellemző szerinted, hogy egy nő, aki egyébként a várandóssága előtt nem foglalkozott különösebben a fenntartható divattal, a várandósság alatt elkezd ezzel foglalkozni?
Korn Anita: Igen, abszolút. Leginkább akkor találkozom ilyen történetekkel, amikor a Ruhastory epizódokat forgatjuk a YouTube-csatornámra.
Sokan mondják azt, hogy akkor kezdtek el foglalkozni ezzel a témával, amikor megszületett a gyerekük. Azt hiszem, hogy az ember ilyenkor érzékenyebbé válik arra, hogy tudja, hogy itt van egy kisbaba, aki 20-30 év múlva lesz majd felnőtt, és erősebben kezdi el foglalkoztatni az a kérdés vajon milyen állapotban lesz akkor a bolygónk, hogy fog ő majd élni. Ami pedig egy plusz érdekesség, hogy nagyon sokakat a gyerekeik nevelnek a fenntarthatóságra.
A várandósságról átkanyarodva az újdonsült anyukákhoz – az első néhány hónapban, de lehetséges, hogy akár évben a legtöbb nő számára másodlagossá válik, hogy ő mit visel, hiszen minden fókusz a gyereken, illetve a kényelmen van. Te ezt hogy élted meg?
Korn Anita: Az én kislányom, Lujzi koraszülöttként jött a világra, ezért mi több időt töltöttünk a kórházban, mint amennyi a megszokott. Amikor már egy kicsit jobban voltam, akkor megkértem a férjemet, hogy hozzon be nekem a kórházba néhány olyan ruhadarabot, ami nem pizsama és nem is köntös. Kényelmes leggingseket viseltem, lenge ingekkel, de mégis azt éreztem, hogy végre felöltöztem, feltettem egy leheletnyi sminket, és máris úgy éreztem, hogy több erőm van. Ez tényleg jó hatással volt rám mentálisan is. Ez nyilván mindenkinél másképp van, és teljesen elfogadható az is, ha valaki a gyermekágyi időszakban pizsamában van otthon, hiszen az a legfontosabb, hogy ő jól érezze magát. Én úgy éreztem jól magam, ha felöltöztem, és amennyire az időm engedte, összeszedtem magam.