Az old money öltözködési stílusról elsősorban a nagyon vagyonos, előkelő hölgyek és urak juthatnak az eszedbe. De vajon csak ők viselhetik? Egyáltalán milyen darabokból is áll egy ilyen ruhatár? Tóth Bori volt ezúttal a segítségünkre az old money stílus részletezésében!
Mit jelent pontosan, hogyan jellemeznéd az old money stílust?
Tóth Bori:
Az old money stílus egy nagyon időtlen, nagyon klasszikus, letisztult, visszafogott irányzat, mely alapvetően a minőséget helyezi előtérbe a mennyiséggel szemben. Nem követi az aktuális trendeket, hanem a klasszikus darabokra fókuszál.
Tóth Bori
Milyen darabok, milyen színek tartoznak ehhez a stílushoz?
Tóth Bori: A színek tekintetében a visszafogott, klasszikus színpaletta működik, tehát a föld színek, a fehér, a törtfehér, még a fekete is, de inkább a szürkés árnyalatok. Az élénk színek, mint például a pink, a fukszia vagy a narancs már nem férnek bele.
Esetleg egy-egy ilyen darabbal kombinálva a letisztult szettet?
Tóth Bori:
Lehet vegytisztán öltözködni az old money stílusban, de ha az ember beletesz egy-egy izgalmasabb elemet, például egy élénkebb színű táskát vagy egy, mintás hernyóselyem blúzt, viszont ezek a darabok mennyiségben nem dominálnak, akkor szerintem egykeverés mindenképpen elfér benne.
Ez az irányzat a teljes lookra fókuszál, így ha az összkép megvan és összességében nem hivalkodó, mégis van benne egy kicsit extrább elem, azt gondolom mindenképp belefér.
Mik az old money stílus alapdarabjai?
Tóth Bori:
Elsősorban a kosztüm, amely egy aljból és egy anyagában passzoló zakóból vagy blézerből áll. Ez az alj lehet szoknya vagy nadrág, adott esetben ruha is. Nagyon fontos, hogy minőségi anyagból, méretre készüljön, klasszikus fazonnal.
A zakó lehet egy kicsit izgalmasabb a különböző szűkítővarrásokkal, gombokkal vagy vállmegoldásokkal. Ehhez nem feltétlen kell egy matchy nadrág. Egy sötétkék, arany gombos zakóhoz például fel lehet venni egy répafazonú vagy egyenes szárú, krémszínű nadrágot is.
A nadrágnál és a szoknyánál is fontos a jó szabás, a minőségi anyag, és hogy figyelembe vegye a viselőjének testi adottságait. Hiszen innen látszik, hogy valami méretre készült. Talán most a nadrágok jobban mennek, de a szoknyánál is a klasszikus, nőies fazonok az alapvető darabok.
Ami még nagyon fontos, az a ruha, hiszen itt mutatkozik meg a viselőjének a személyisége abban, hogy milyen anyagot választ, hogy ékszerezi és milyen kiegészítőket választ hozzá. A ruhánál lényeges, hogy egyszínű legyen, a fókuszban pedig a kis részletek és az anyagválasztás áll.
Tehát az alap a zakó és a kosztüm, valamint a pamut vagy selyem ingek és a blúzok. Fontos részét képezik még a stílusnak a klasszikus ingnyakú és a nyakban megkötött, picit ráncolt ujjú blúzok, melyek a nőiességet emelik ki.
Kiegészítők terén pedig a nagyon minőségi, visszafogott bőr cipők, táskák és övek azok, amik sokat hozzátesznek a lookhoz. Fontos, hogy ne legyen hivalkodó, mellőze a sok arany díszítést és a logót.
Bézs mokaszin: Cipőfalva
Az old money stílusnál kevesebb ruhadarabbal dolgozunk, viszont azok rád vannak igazítva és tükrözik az egyéni világodat. Az egész lookon látszik, hogy ez a te személyiséged és nemcsak az aktuális divattrendet követed.
Kinek ajánlott, kinek áll jól az old money stílus?
Tóth Bori: Ez az öltözködési stílus felsőosztálybeli, az arisztokrácia világából jön. Aki ezt a stílust képviseli, az egy picit megidézi mindezt és ennek a közösségnek a részének érzi magát, még akkor is, ha nem vagyonos család leszármazottja.
Az old money stílus túlmutat a ruhákon, hiszen ez egy életérzés is, olyan étterembe jársz, olyan hobbykat űzöl, mint az elit tagjai. Éppen ezért olyan embereknek való, akik ebbe születtek bele vagy akik a fejükbe vették, hogy ők ilyen életet szeretnének élni és ehhez építenek ruhatárat. De vannak olyanok is akik beletesznek néhány designer darabot a klasszikus ruhák sorába és így sokkal erősebben megjelenik a személyiségük az öltözködésükben. Hozzám személy szerint ez utóbbi közelebb áll.
Alapvetően a kialakult ízlésű embereknek ajánlott, akik már nem kísérleteznek, akik nem szeretnének feltűnést kelteni, de nagyon fontos számukra a státusz, amit kifejeznek a megjelenésükkel. Olyan embereknek való, akik tudatosan választanak és tudatosabban építenek egy ilyen klasszikus, minőségi ruhatárat. Ez nem a logózott ruhák világa, itt sokkal fontosabb a méretre szabottság és a limitált kollekciókkal rendelkező márkák. Például a Chanel is egy klasszikus old money márka, még akkor is, hogyha vannak merészebb darabja, ami szezonálisan túlmutat a letisztult oldmoney stílusán.
Ehhez az öltözködéshez hozzátartoznak a minőségi darabok. Mit gondolsz, itthon honnan tudjuk ezeket beszerezni?
Tóth Bori: Tulajdonképpen mi is ezt csináljuk. Vannak tervezői szalonok, illetve nagyon zárt ajtók mögött működő méretre szabóságok is. Vannak márkák, mint a Massimo Dutti, akik jóval alacsonyabb árfekvésben kínálja az old money stílust, Ha az ember végigsétál az Andrássy úton a világmárkák között, tud építeni ott is egy old money ruhatárat egy-egy méretre készült ruhával kiegészítve.
Azt tapasztalom, hogy sokan azzal a tudatossággal vásárolnak az Andrássyn vagy Bécsben, hogy az ott beszerzett darabjaikat ki tudja egészíteni egy-egytervezői darabbal. Tudatos, nem pazarló az egész öltözködési stílus, és igazából ez az igazán fenntartható divat.
Mire figyeljünk egy-egy magas minőségű, drágább ruha beszerzésénél és ápolásánál?
Tóth Bori: Minden üzlet, minden márka kínálja a méretre igazítást, ami az esetek 70%-ban indokolt. Nálunk is ez az arány. Hiszen ennél a stílusnál rendkívül fontos, hogy jó legyen a nadrág hossz, passzoljon a nadrág a derékrésznél, vagy hogy a blúz ne legyen túl bő.
Az üzletek és a szalonok is állandó partnerekkel dolgoznak, így azokat a tisztítókat ajánlják, hiszen nekünk is érdekünk az, hogy megóvjanak egy ruhát és ne hozzák vissza egy gombcserére vagy egyéb anyaghiba miatt.
Jól gondolom, hogy az anyagok tekintetében a természetes anyagok játszanak fontos szerepet?
Tóth Bori:
Igen, a kasmír a pulóvereknél, ezenkívül a hernyóselyem vagy a hernyóselyem elasztán az, amit nagyon szeretnek, mert kevésbé gyűrődik. Illetve az egyiptomi pamut, a lenek és a gyapjú.
Ezek mind vagy angol vagy az Európai Unión belül érkező anyagok.
Te szoktál ebben a stílusban öltözködni? Ha igen, hogyan teszed mindezt?
Tóth Bori: Igen, én ezt tervezem, ezt képviselem.
Nagyon szeretem a répa fazonú nadrágot, akár mintásan, akár egyszínben, egy eltérő színű zakóval. Például egy fehér nadrág, ami nem feltétlen pamutból készült, mert én jobban szeretem a vastagabb zsorzsettes anyagokat, mondjuk egy sötétkék vagy fekete, arany gombos zakóval. Hozzá pedig egy ing vagy akár egy mintás selyem blúz. De nagyon szeretem pólóval is viselni.
Egyébként a galléros póló is alapdarabja az old money stílusnak, amit személy szerint én nem szeretek, inkább a kereknyakú fazonokat. Cipőnek pedig egy lapostalpú vagy törpesarkú az, amivel hordani szoktam.
Én ezt és ennek a variációit mindennap hordom, hiszen ez a legkényelmesebb számomra. Amit még sokszor hordok, az a magasderekú, egyenes szárú nadrág egy pólóval és crop zakóval, mokaszinnel vagy tornacipővel párosítva.
Az elöl nyitott szandál például nem sorolható az old money stílushoz, de a balerina cipő és a nagyon egyszerű sportcipők igen.
A múltkori interjúnkban az Adidas Samba cipőről beszélgettünk. Akkor az is idesorolható?
Tóth Bori: Az Adidas Sambának már pont van egy ilyen reputációja, így el tudom képzelni ebben a klasszikus, old money stílusban is. Egy fehér inggel vagy pólóval, egy bőröves nadrággal és egy lezser zakóval.