A legtöbben csak akkor járunk autóbontóban, amikor valamilyen szomorú esemény történik, például összetörik a kocsink. Pedig az ilyen helyeken egészen izgalmas dolgokra is bukkanhatunk. Például a Back2Bag központjában, ahol a hulladékmentést szem előtt tartva készülnek fantasztikus, divatos és időtálló táskák, kiegészítők: tulajdonképpen a roncsokból.
Autóbontóból Back2Bag
Kovács Balázs és felesége, Kovács-Sárándy Viktória gyakorlott, ha autóbontásról van szó. Családi vállalkozásuk, az Autó Mandy Car évtizedek óta működik Rákosszentmihályon, ahol egymáson tornyosulnak a feldolgozásra váró autóroncsok. Ezek a kocsik nem mindig totálkárosak, gyakran csak néhány horpadás, karcolás van rajtuk, de az autóipar futószalag-működése miatt sokszor még így is jobban megéri újat vásárolni a tulajdonosoknak, mint megjavíttatni a régit, ezért itt végzik. Balázsék ezek szétszerelésekor nap mint nap rengeteg olyan elemmel találkoznak, amelyek gyakorlatilag tökéletes állapotúak (pl. autókárpitok, biztonsági övek), ezért gondolkodóba estek, vajon lenne-e ezeknek valamilyen más felhasználhatósága.
Fotó:Back2Bag
A Back2Bag előtti inspiráció-gyűjtéshez még egy lökést adott, amikor jó 10 évvel ezelőtt robbant a Takata-botrány. Ez a japán cég légzsákokat gyártott, ám kiderült, hogy több ezer olyan darab került ki a futószalagról, amelyek életveszélyesek, mert a bennük lévő patronok robbanáskor nem megfelelően működnek. Az érintett autógyártók azonnal elkezdték visszahívni a problémás modelleket (ez a folyamat a mai napig tart), és kicserélni a kockázatot jelentő légzsákokat, amik aztán óriási mennyiségben halmozódtak. Mivel a légzsák veszélyes hulladéknak számít, nem kerülhettek szeméttelepre, felrobbantani őket pedig szintén nem volt biztonságos.
Egészen addig, amíg Balázs édesapjával ki nem fejlesztett egy konténert, ami közel 40 patron robbantását teszi lehetővé megbízható módon 2 perc alatt. Előtte a légzsákvásznakat leszerelik, így gyári állapotú anyagokat kapnak – ezek meglepően szép, pasztell színű, erős és strapabíró zsákok, amibe Viki pedig szinte azonnal belelátott egy henger alakú sporttáskát.
Divatos kiegészítők, „maradékból”
Fotó: Back2Bag
Akkor még kezdőként, de szerzett egy varrógépet és kísérletezni kezdett, az eredmény pedig meglepően jó lett. Bár nagyon nehéz volt dolgozni az anyaggal, egy bőrdíszműves sokat segített Vikinek az első lépésekben, majd egy divattervezővel és annak csapatával kezdett együttműködni. Újabb fazonok, hátizsákok, sporttáskák, gyerektáskák, sőt, kabátok, kisállat-ruházat és bútorok is születtek különböző kollekciókban, amelyeknek nem csak a légzsák, de autókárpitok, bőrülés-huzatok és esetenként ruhaipari hulladék-anyagok adják az alapját, a pántot pedig a biztonsági öv szolgáltatja.
A táskák nagyon jól bizonyítanak a mindennapokban, hiszen a legtöbb gyakorlatilag víz-, vagy legalább is nedvességálló és könnyen tisztítható, lassan kopik el, bírja a napfényt és a hőt, a biztonságiöv-pánt pedig annyira erős, hogy akár egy motor súlyát (ami több mint 300 kg) is elbírja.
A Back2Bag táskái egyszerre praktikusak és időtállóak, a különböző, finom részletekkel pedig a stílusrajongók szívét is könnyedén meghódítják. A kollekciós darabok mellett számtalan olyan felkérésük is volt, amikor valaki egy meglévő modellből (vagy akár a saját autójából) szeretne megőrizni egy darabot, amire szintén nyitott a csapat. Különösen fontos volt az a kollaboráció, amely Bessenyey Zoltán kétszeres Európa-bajnok rally-versenyzővel született: Zoli egy baleset következtében kerekesszékbe kényszerült, a Back2Bag csapata pedig két olyan táskát tervezett számára, amely minden tetraplégiával élő ember igényét kiszolgálja.
Persze a hulladékmentes működés jegyében nem csak a textilanyagokat, de a többi alkatrészt is igyekeznek újra felhasználni – válogatás után külön gyűjtik a fémet és a műanyagot (pl. lökhárító), amelyet darálnak, aprítanak, majd továbbadnak újrafelhasználásra.
A Back2Bag célja egyértelműen a folyamatos innováció, illetve az, hogy újabb és újabb megoldásokat mutassanak a hulladékkezelésre – ráadásul így az autók lelke, így azok története is folytatódhat.
Főkép: Back2Bag