A Hold az Anya jelölője, gondoskodó, megtartó lélekrészünket jeleníti meg. Az ókorban istenségnek tartották, az asztrológiában is fontos szerepet tölt be. Alakja folyamatosan változik, ezzel emlékeztetve minket a lét örök körforgására, a megújulásra és az elengedésre. Női ciklusunk gyakran hangolódik össze a holdciklus változásával. Ismerd meg e ragyogó égitest tanításait a Hold napja alkalmából!
A Hold, mint égitest és asztrológiai szimbólum
A Hold, mint a Föld vonzáskörzetében mozgó közeli, szabad szemmel is érzékelhető égitest, végigkíséri az emberiséget a kezdetek óta. A naprendszer ötödik legnagyobb holdja a miénk, átmérője 3476 kilométer, 384 402 km távolságra található a Földtől. Számos kultúrában rengeteg legenda, hiedelem keletkezett e ragyogó égi jelenség misztériumával kapcsolatban. Az Ókorban istenségnek tartották, a nomád népek pedig Hold-anyáról szóló énekeikben emlékeznek meg róla.
Fotó: Pexels
A Hold alakja folyamatosan változik, ennek megfelelően beszélhetünk holdciklus fogalmáról, amely az újholdtól a következő újholdig tartó, folyamatosan ismétlődő 28 napos időszak.
Ennek a ciklusnak a változásai összefüggésben vannak a növények növekedésével, az óceánok, tengerek apály-dagály jelenségeivel, a testben áramló folyadékok változásaival és a bennünk jelen lévő érzelmek hullámzásával is.
Az asztrológiában a Hold az Anya jelölője, melynek égi párja a Nap, az Apa. A középkori asztrológiai világkép középpontjában a Föld állt, így a két égitest mozgását egy olyan kozmikus táncnak tekintették, mely nagy hatással van az emberiségre. A nappalok tüzes energiája, és az éjszaka nyugodt csendje örök rendben követi egymást. Míg a Nap a fény, az ő fényének visszatükrözője a szelíd Hold, az éjszaka úrnője, titkos álmaink és vágyaink ismerője.
Így hat ránk a Hold áramló változása az asztrológia szerint
A Hold a horoszkópban az anyai ősminőség jelölője. A leggyorsabb járású égitest, a 12 állatövi jegyen 28 nap alatt halad végig, így átlagosan kicsivel több, mint 2 napot tölt egy jegyben. Haladásáról különböző holdnaptárakból tájékozódhatunk. Érdemes a mozgását nyomon követnünk, hiszen segítségünkre lehet hétköznapi dolgaink intézésében. A holdciklussal kapcsolatban rengeteg megfigyeléssel találkozhatunk.
Például, hogy fogyókúrát mindenképp fogyó holdnál kezdjünk, hajat pedig semmiképp se teliholdnál menjünk el vágatni, mert sokkal gyorsabban nő majd vissza. Holdtöltekor vessük a földbe a burgonyát, hogy a Hold alakjához hasonló “telefejű” termést kapjunk.
Fotó: Unsplash
Újholdkor általában nyugodtabbak, befelé fordulóbban vagyunk, míg teliholdkor, amikor fényesebb az éjszaka, izgatottabbá, nyitottabbá válunk és jobban vágyunk mások társaságára. Vannak, akik holdtöltekor kimondottan rosszul alszanak, mások ilyenkor képesek jobban elengedni a bennük letapadt érzelmi tartalmakat és a világra önteni azt. Amikor a Hold teljes erejével ragyog az éjszakai égen, valahogy sokkal szívesebben mozdulunk ki, találkozunk, kapcsolódunk másokkal. Megnövekszik bennünk a feszültség, bátrabban állunk bele vitás helyzetekbe is.
A személyes horoszkópban is fontos szerepet tölt be a Holdjegyünk.
Édesanyánkkal való kapcsolatunkat, saját gondoskodó, érzelmileg megtartó anyai minőségünket, csecsemőkori fejlődésünket, valamint hétköznapi temperamentumunkat, hangulataink változását jelképezi.
A Hold archetípusa van jelen, amikor otthonunk melegéről gondoskodunk, tápláljuk gyermekeinket, állatainkat, gondozzuk a kertünket, vagy épp barátainknak, családtagjainknak készítünk ínycsiklandó falatokat egy közös vacsorapartira.
A Hold és a női lét beavatásai
A női lét beavatásai és misztériumai sokszor kapcsolódnak a holdciklus állomásaihoz. A peteérés és vérzés napjai sokszor kerülnek összhangba a teliholddal vagy az újholddal. Ez arról árulkodhat, hogy épp milyen életszakaszban vagyunk.
Különbséget tehetünk Fehér és Vörös női ciklus között, attól függően, hogy a vérzés a telihold, vagy az újhold konstellációjához esik-e közelebb.
Fotó: Unsplash
A fehér ciklus azt jelenti, hogy újholdkor menstruálunk, az ovuláció pedig teliholdkor történik. Olyan nyugalmi periódusokban jellemző, mikor befogadó női oldalunkat éljük, kiegyensúlyozottak, de passzívabbak vagyunk.
A tradíció szerint újszülött gyermekünk befogadására kész a testünk, melyben a Hold is támogat minket.
A vörös ciklus azt jelenti, hogy vérzésünk a telihold körüli napokra esik, a peteérésünk pedig újholdkor van.
Ebben az esetben kiáradó energiát képviselünk, önérvényesítésre, önkiteljesítésre törekszünk, fontos számunkra a külvilágban való megjelenés és saját énképünkkel végzett munka.
Azt jelzi, életünk olyan szakaszában vagyunk, amikor meg kell mutatnunk magunkat a világban, fejlődésben, felnövésben, érési folyamatban vagyunk.
A szülés/születés misztériumához tartozó holdállás is fontos mondanivalót hordoz.
Az újholdas szülöttek általában a kezdetek energiáját jelenítik meg a világban, rengeteg a céljuk, megvalósításra váró tervük. Akik teliholdkor születnek kivételes, erős, karizmatikus energiát képviselnek, fontos számukra a kiteljesedés, szívósak és hosszú életre számíthatnak a spirituális tanítások szerint.
Főkép: Shutterstock