Világunkban társadalmi szinten zajlik a párkapcsolatok evolúciója. A globális spirituális ébredés és az önismereti fejlődés új igényeket támaszt a jelenkor kapcsolódásaiban. Sokkal inkább szeretnénk megélni az autentikus jelenlétet, azt az élményt, hogy önmagunkért szeretnek minket. Egyre többen változtatnak szerepszerű forgatókönyvek alapján működő házasságaikon, párkapcsolataikon. Míg a nők erősebbé, harciasabbá váltak és készek kiállni magukért, a férfiak felvállalják érzelmeiket, és gondoskodnak saját szükségleteikről. De milyen kihívásokkal nézünk szembe és hogyan tudjuk azokat kezelni? Cikkünkből kiderül.
Az emberiség tudatosodásával elindult a párkapcsolatok evolúciója
Az emberiség tudati szintjének és spirituális ébredésének köszönhetően a párkapcsolataink világa átformálódóban van. Ahogyan társadalmi szinten is elkezdtük felfedezni saját nagyszerűségünket, és élni függetlenségünket az előző generációkhoz képest máshogyan éljük szerelmi és szexuális életünket. Erről a jelenségről alakította ki elméletét David Deida amerikai tanító, aki pszicho-spirituális szemléletben gondolkodik az emberi kapcsolatokról.
A második világháborúban mindkét nem képviselői meghatározó változásokon mentek keresztül. A nők munkába álltak, míg a férfiak a harctereken rengeteget sérültek, nem csupán testileg, de lelkileg is. A két oldalról elszenvedett traumák, a világ változása, a spiritualitás megjelenése mind-mind arra sarkallták az emberiséget, hogy változtassunk kapcsolódásaink formátumán.
Jelen pillanatban a párkapcsolatok evolúciója miatt rengeteg kapcsolódás megy át kríziseken, sok a szakítás és a társkeresés nehézségeivel nézünk szembe. Amiről valóban szó van ezekben az időkben, az egyfajta gyökeres átalakulás és fejlődés, mely együtt jár az önmagunkról és pszichénkről való tudás tágulásával. Teljesen természetes tehát, ha te is nehézségeket élsz át a párkapcsolatodban, David Deida elméletének segítségével ráláthatsz, merre is haladtok, mit tehetsz a fejlődés érdekében.
Függő kapcsolatok
Az emberiség a törzsfejlődés során a monogám kapcsolatok mellett döntött, mely akkor garantálta az utódlás sikerességét. Ennek oka, hogy az emberi csecsemő a többi fajhoz képest meglehetősen fejletlenül és kiszolgáltatottan jön a világra, felneveléséhez, és így a faj fennmaradásához is két teljes emberre volt szükség.
Ez volt az a fordulat, amikor elkezdtünk két ember egységében, kapcsolódásában gondolkodni. A történelem során kialakult férfi és nő függő kapcsolata. Ebben a rendszerben mindkét félnek meghatározott szerep jut.
Fotó: Shutterstock
A pár férfi tagja főként az anyagi gondoskodásért felelős, megteremti családja számára azokat a feltételeket, melyben biztonságosan tudnak élni. A nő feladata a családi légkör melegségének biztosítása, az érzelmi támogatás és a gyermekek teljes körű szolgálata. Ebben a felállásban a férj hozza a józan gondolkodást és a cselekvést a kapcsolatba, míg felesége engedelmeskedik akaratának és szeretettel veszi körbe őt. A harmónia a szerepeknek való megfelelésben áll.
Manapság megfigyelhetjük ezt a berendezkedést a “macsó férfi” és extrán nőies nő kapcsolatában. Szexuális életükre a szerepek diktálta intenzitás jellemző. A pár tagjai azonosulnak társadalmi szerepeikkel, mely polaritást teremt kettejük között, így tartva fenn a függő kapcsolódást. A pár tagjai követik a szülői mintát, megkeresvén azt a személyt, akivel leginkább stimmel az értékrendjük, elképzelésük arról, hogyan is kell működnie egy tradícionális házzaságnak.
Az effajta kapcsolatban élő nőkre erős egzisztenciális szorongás jellemző. Jelen van a félelem az egyedül maradástól, elhagyástól. Sokszor érzik azt, hogy nőiességük nem teljes értékű a mellettük élő férfi hozzájárulása nélkül. Bennemaradnak nehéz, akár bántalmazó helyzetekben is, kevés az erejük önmaguk felfedezéséhez és a változtatáshoz.
A változás akkor jön el, mikor a férfi elkezdi felfedezni érzelmes oldalát, ismerkedni kezd saját pszichéjével, traumáival, a nő pedig elkezd önállósodni, önmegvalósításba, önazonos karrierbe kezd. A két fél megtanulja saját jogán élni önmagát, a társadalmi szerepek egyre inkább háttérbe szorulnak.
Fifti-fifti kapcsolatok
A függő viszonyokból akkor kezdünk a fifti-fifti kapcsolódások felé mozdulni, mikor kilépünk a tradícionális társadalmi szerepekből. A nő elkezdi megélni önérvényesítő, férfias oldalát, leválik az atyáskodó férfiról, anyagilag önfenntartóvá válik és kialakítja önálló életvitelét. A férfi nem várja többé párjától a gondoskodást, befelé fordul, elkezdi felfedezni érzelmi szükségleteit, és megtalálni a módot azok kielégítésére. Mindkét fél spirituális útra lép, elkezdenek megismerkedni a létezés mélyebb rétegeivel.
Társadalmi szinten ez a változás hozta el a válások számának növekedését és azt, hogy könnyebben változtatunk partnert, csökkent a ragaszkodásunk, már nem tűrjük el az esetleges abúzust, megaláztatásokat. A nők erősebbé váltak, a férfiak pedig látszólag gyengébbé. Ez a helyzet rengeteg frusztrációt szül. Nőként szeretjük magunkhoz ragadni a kontrollt, igyekszünk elmozdulni kiszolgáltatott helyzetünkből és legyőzni a férfit, miközben panaszkodunk, hogy hiányzik mellőlünk az igazi maszkulin energia.
Férfitársaink panaszkodnak arról, hogy a nők vagy nem elégítik ki érzelmi és szellemi igényeiket, elnyomják őket, vagy csak az anyagi javakra fókuszálnak.
Ezen kapcsolatok szexuális oldalán is megjelenik a sokszínűség, kísérletezés. A monogámia szűkösnek bizonyul, megjelennek a párhuzamos kapcsolatok, kísérletezés, nyitott házasság. A ragaszkodás csökken, mindkét fél megtartja saját függetlenségét és élvezi az egyedüllétet. A vágy és a polaritás szintje ebben a kapcsolati berendezkedésben csökken, hiszen személyiségünk kiteljesítéséhez és önmegvalósításunkhoz nincs már szükség arra, hogy a társadalmi szerepekhez igazodjunk.
Az önfelfedezés mellett nincs meg bennünk az önátadás képessége. Saját spirituális utunkra koncentrálunk, szeretnénk kapcsolódni a transzcendens, isteni énünkkel, de a másikban még nem fedeztük fel ugyanezt.
Meghitt szövetség
A transzcendentális élmények és a spirituális gyakorlás során eljuthatunk az ébredés következő szintjére, melyen felfedezzük a másikban jelenlévő isteni szikrát. Egyszeriben vágyunk kapcsolódni a lényének magasabb szintjével. Ahogy megtanuljuk kezelni saját egos késztetéseinket és átadni magunkat a sors áramlásának, úgy tanuljuk meg átadni magunkat a másikban élő transzcendentális minőségnek is.
Már nem csupán két ember érzelmi és fizikai kapcsolatáról van szó, isteni küldetésünk, közös életfeladatunk van, melyet mindketten érzünk. Azt érezzük, hogy a másikban megtaláltuk lényünk elveszett puzzle darabkáját, megnyílunk és óriási transzformációt, gyógyulást élünk át a másik tükrében, elfogadó szemléletében, melynek alapja, annak a megtapasztalása, hogy a felsőbb tudatosságnak terve van velünk.
Szexuális élményeink is spirituális színezettel bírnak, az önfejlesztés, spirituális szolgálat és közös céljaink keretei között értelmezhetőek újra.
A te kapcsolatodban hogy van ez?
Fontos tudnod, hogy a párkapcsolatok nem vegytisztán egyik vagy másik kategóriába esnek.
Lehet, hogy közös kasszán vagytok és mindketten dolgoztok, de a szexuális életetekben ragaszkodtok a tradícionális forgatókönyvekhez, és ugyanígy megtörténhet, hogy már megtaláltátok közös életcélotokat, az egotok mégis visszatart a teljes önátadástól.
Megélheted ezeket a stációkat egy emberrel, de az is lehet, hogy új szintre lépéskor változik a partner személye is.
A párkapcsolatok evolúciója történhet apró lépésekben, ahogyan haladtok szellemi utatokon, de az is lehet, hogy egy-egy meghatározó megélés után ugrásszerű változások jönnek köztetek. A tudatos fejlődéshez érdemes szakember segítségét is igénybe venni.
Kiemelt kép: Shutterstock