A VBAC (ejtsd: víbek), nem egy új divatmárka elnevezése, vagy egy szépségipari beavatkozás. Ez egy új lehetőség az anyák számára, akik császármetszés után meg szeretnék próbálni a hüvelyi úton való szülést. Egyre több orvos és kórház támogatja az úgynevezett „vaginal birth after ceasaren” lehetőségét. Ennek a folyamatnak a kritériumairól, támogatottságáról kérdeztük Dr. Purcsi Katalin szülész-nőgyógyász szakorvost, aki maga is támogatja a VBAC-t.
Purcsi Katalin, Fotó: izatymkowphotography
Egy szülés, legyen az az első, vagy sokadik, császármetszéses, esetleg pont császármetszés utáni hüvelyi szülés, nem csak a test hatalmas munkájáról szól. A lelki munka és felkészülés akár 70-80%-ban is befolyásolhatja a sikeres, nyugodt szülést.
Traumatikus szülés után kell idő, de sokszor lelki segítség is, akár szakembert bevonva, hogy az anyuka feldolgozhassa a szülőszobán történteket, és önbizalommal vágjon bele a következő életre szóló kalandba.
Fotó: Pexels
Ha felmerül a VBAC lehetősége, a szakemberektől szinte mindig elhangzik az a mondat, hogy „az anyukának akarnia kell hüvelyi úton megszülnie kisbabáját, máskülönben nem lesz sikeres a próbálkozás”.
De mit érdemes még tudnia az erre készülő kismamának? Mik a kritériumok, kizáró tényezők? Milyen testi és lelki felkészülés adhat hozzá a VBAC sikeréhez? Dr. Purcsi Katalin, az L33 Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa válaszol.
Milyen feltételei vannak a VBAC-nak? Milyen kritériumoknak kell megfeleljen a kismama vagy a baba?
Dr. Purcsi Katalin: „Egy VBAC-nál mindig mérlegelni kell, hogy esetlegesen fennáll-e ugyanaz a tényező az adott kismamánál, mint az előző szülésnél (pl. túl alacsony anyai alkat, extrém fokú elhízás, medencevégű fekvés, súlyosabb szemészeti problémák, bármilyen gerinc- vagy medence deformitással járó állapot). Amennyiben igen, és az az előző szülésnél is császármetszéshez vezetett, úgy a császármetszés utáni hüvelyi szülés kontraindikált lehet.
Érdemes figyelembe venni a kismama aktuális egészségi állapotát is, illetve a terhesség alatt felmerülő egyéb kórképeket is, pl. terhességi magas vérnyomás vagy a terhességi cukorbetegség, hogy csak, a leggyakoribbakat említsem. Nyilván ezek önmagukban nem kizáró tényezői egy VBAC-nak, amennyiben megfelelően beállított cukor– illetve vérnyomás értékei vannak az adott várandósnak, de ez mindenkinél egyéni mérlegelést igényel.
Mindenképpen meg kell nézni a magzat egészségi állapotát is. Nem állhat fenn semmilyen fejlődési rendellenesség, és a méhlepény méhszájhoz viszonyított helyzete is megfelelő kell legyen.”
Mennyi időnek kell eltelnie a császármetszés után egy sikeres hüvelyi szüléshez?
P.K: „Minimum 18 hónapnak kell eltelnie az előzetes műtét és a VBAC között, de inkább 2 év a javasolt.”
Milyen komplikációkat kell mérlegeljen a kismama, mielőtt belevágna a VBAC-be?
P.K: „Az egyik és legsúlyosabb komplikáció a korábbi császármetszés hegvonalának a szétválása.”
„Olyan is előfordulhat, hogy nem is a korábbi vágási vonalban történik a heg szétnyílása, hanem a méhtest függőleges irányban reped meg. A hegszétválás esélye körülbelül 0,5-1% lehet egy VBAC szülésnél. Ez az arány növekedhet, ha kevesebb idő telik el a császár és VBAC között, mint az ajánlott időintervallum. Mindenképpen sokkal fokozottabb odafigyelést igényel a szülésvezetés egy VBAC során, hiszen a hegszétválásnak sokszor semmilyen tünete nincsen (néma hegszétválásnak is hívjuk), viszont veszélyeztetheti mind a magzatot, mind az anyát és súlyos maradandó egészségkárosító, vagy esetlegesen halálos kimenetele is lehet egy nem időben észlelt hegszétválásnak. Mindenképpen javasolt a folyamatos monitorozás és a hegvonal figyelése.”
„Viszont hozzájárulhat a VBAC sikerességéhez az, ha nem indított szülésről van szó, hanem szépen spontán, magától indul be a szülés.”
Van esetleg statisztikai adat Magyarországon és a világban a VBAC sikerességéről?
P.K: „Konkrét Magyarországi statisztikai adat sajnos nem áll rendelkezésre a sikeres VBAC-ok %-os arányát tekintve. Viszont külföldi cikkeket nézve az mondható el, hogy 65-85%-os a sikerességi arány.”
Orvosként milyen felkészülési módszereket javasolsz a kismamának VBAC előtt?
P.K: „A kismamának mindenképpen saját magának kell döntenie arról, hogy meg szeretné próbálni a császármetszés utáni hüvelyi szülést. Ezt érdemes a párjával közösen megvitatniuk, átbeszélniük, hiszen a megfelelő lelki háttér, támogatás nagyon fontos.”
„Orvosi oldalról is időt kell rá szakítani, hogy részletesen átbeszéljük a lehetőségeket, hogy milyen szabályai, módjai vannak egy VBAC-nak és mindig egyénre szabottan kell mérlegelni, hogy mik legyenek a további lépések.”
Vannak a természetes szülést segítő gyakorlatok, felkészülések?
P.K: „Ha semmilyen veszélyeztető tényező nincsen a várandósság alatt, én kifejezetten javasolni szoktam a kismamáknak a rendszeres testmozgást, gyakorlatilag a terhesség végéig. Nagyon hatékony kismama tornák, jógák vannak, amik nagyban segíthetik a vajúdás során a kismamát. Fokozódhat a fizikai állóképesség, nem mindegy, hogy milyen izomzattal megy neki egy kismama a szülésnek. Ezen kívül szerencsére már nagyon sok könyv, internetes oldal is elérhető, ahol részletesen tudnak tájékozódni, hogy milyen felkészülési lehetőségek vannak egy VBAC-hoz.”
Fotó: Pexels
„Ami szerintem nagyon fontos, de a sima szüléssel kapcsolatosan is ezt vallom, hogy a kismama akarjon hüvelyi úton szülni, mert ha ez nincsen meg, akkor sokkal kisebb az esélye egy sikeres hüvelyi szülésnek.”
Érdemes esetleg egy bábával beszélni VBAC előtt?
P.K: „Igen, mindenképpen javasolt lehet megfelelő szakembert felkeresni. Nem feltétlenül csak szülész-nőgyógyászt, hanem egy bábát, szülésznőt is, hiszen minden szakirány egy kicsit más szemszögből nézi, véleményezi a dolgokat és így hatékonyabbak tudunk lenni egy sikeres VBAC felé.”
Mennyire támogatott kezdeményezés ez a magyar kórházakban?
P.K: „Saját tapasztalatból azt mondom, hogy egyre inkább nyitottak a kórházak egy VBAC felé, hiszen megnőtt az igény a kismamák részéről a császár utáni hüvelyi szülés irányába. Sajnos 1-1 negatív visszautasítást szoktam hallani, hogy kórházak nem engedélyezik a VBAC-ot, de szerencsére az utóbbi időben ez talán egyre kevésbé jellemző. Nyilván ésszerű kereteken belül kell dönteni arról, hogy kit engedünk bele egy VBAC-ba, de amennyiben a szakmai kritériumoknak megfelelt a döntésünk, úgy nagyban segíthetjük a kismamát egy sikeres császár utáni hüvelyi szülés felé.”
Források: Szüléskönyv, Szülnijó, Császárvonal
Főkép: Shutterstock