Ma már Magyarországon is egyre gyakoribb, hogy a párok csak 35, vagy akár 40 éves kor felett vállalnak gyereket, de a kései gyermekvállalás kérdését a társadalmi megítélés mellett az egészségügyi kockázatoktól való félelem is beárnyékolja. De vajon tényleg rizikósabb a terhesség 35 felett? Utánajártunk két szülész-nőgyógyász segítségével!
Az elmúlt 10 évben megduplázódott a 40 év feletti első gyermekes édesanyák száma, és háromszor annyian vállalnak gyereket 45 éves kor felett.
Ezek a számok nem egy nyugat-európai országból vagy az Egyesült Államokból származnak, hanem a KSH adatai Magyarországról. Adja magát a kérdés, hogy vajon miért vállalunk később gyereket, ha vállalunk egyáltalán.
A felmérés szerint ennek oka bizony nem csak a sokat emlegetett karrierépítés előtérbe kerülése. Hanem a bizonytalan jövő, a pénzügyi biztonság hiánya, valamint a megfelelő partner megtalálása.
A trendek tehát valósak. És akár tetszik a családunknak és közvetlen környezetünknek az ezzel kapcsolatos döntésünk, akár nem, a terhesség 35 felett nagyon is valódi jelenség. De vajon tényleg olyan kockázatos, mint amilyennek kikiáltják?
Fotó: Pexels
Így változik a tested a harmadik X után
Ahogy lapunknak Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus és meddőségi specialista is megerősítette, harminc éves kortól fokozatosan csökken a termékenység, fogynak a petesejtek és évről évre kevesebb az esélye a spontán teherbeesésnek.
Ugyanis minden nő meghatározott számú petesejt állománnyal rendelkezik, aminek száma nem növelhető és minőségük romlásán sem lehet változtatni. Viszont megfelelő és egészséges étkezéssel, az alkohol fogyasztásának és a dohányzás elhagyásával, valamint az ideális testsúly beállításával mindkét szülő sokat tehet azért, hogy könnyebb legyen a fogantatás.
Dr. Vesztergom Dóra ugyanakkor kiemelte, szeretné eloszlatni a „lombik mindenre megoldást nyújt“ tévképzetét.
“Az életkort és annak sajátosságait a lombikprogram nem tudja befolyásolni, de a teherbeeséshez szükséges időt le tudja rövidíteni. Ha úgy tetszik, egy év próbálkozását egy hónapba tudjuk így sűríteni.”
Terhesség 35 felett: tévhitek és valós kockázatok
Dr. Dékány Ágnes szülész-nőgyógyász és perinatális szaktanácsadó magazinunknak elmondta, bár ma már sokkal kevesebb a tévhit a kései gyermekvállalással kapcsolatban, még mindig sokszor találkozik azzal a gondolattal, hogy 35-40 év feletti gyerekvállalás esetében nagyobb az esély valamilyen betegség kialakulására a babánál.
A szakember kiemelte, bár valóban léteznek ilyen betegségek, például a Down-szindróma, amik a szülők életkorával állnak összefüggésben, de ezek száma elenyésző. Kialakulásuk hátterében pedig általában más, genetikai vagy egyéb ok áll.
Dr. Dékány Ágnes szerint ezért “Ha egy vágyott gyerek 40 éves kor felett jönne, akkor jöjjön.”
Mikor fordulj szakemberhez, ha nem jön össze a baba?
Dr. Vesztergom Dóra szerint az egészséges, alapbetegség nélküli leendő anyák 35 éves korig egy év sikertelen próbálkozás után forduljanak szakemberhez, 35 és 40 éves kor között fél év sikertelen próbálkozás, 40 éves kor fölött pedig próbálkozás nélkül is érdemes specialistához fordulni.
Főkép: Shutterstock