Akár jobb, akár rosszabb napunk volt, mindig jólesik hazatérni abba a megszokott és komfortos környezetbe, amit otthonunk biztosít nekünk. Hiszen ez az a hely, ahol kibontakozhatunk, ahol önmagunk lehetünk, ahol töltődünk, legideálisabb esetben anélkül, hogy bármin is aggódnunk kellene. Erre mindenkinek szüksége van, különösen a gyerekeknek: egy biztonságos és egészséges otthoni környezetbe hazatérni.
„Az otthoni környezetünk, a hangulat meghatározza és formálja a külvilágról alkotott képüket. Az emberi magatartásformákról, a nemi szerepekről, a kommunikációról, illetve az értékítéletünket is innen hozzuk: azt, hogy ki miben hisz, vagy magát hogyan látja. Minden, de tényleg minden hozzátesz a gyermeki személyiségfejlődéshez.” – mondja Dr. Atchara. V, gyermekfejlesztési tanácsadó és gyermekpszichológus, a Bump2Cradle megalkotója, aki szerint az instabil otthoni háttér hátráltat és nem segít a személyiség biztos alapjainak megteremtésében.
Instabil otthonnak nevezzük azt, melyben a gyermek állandó teljesítménykényszer alatt áll, igényeit nem ismerik el, illetve ahol nem tudja kifejezésre juttani a legmélyebb érzéseit.
„Mindezen körülmények negatív hatással vannak a kora gyermekkori fejlődésre – fizikailag és szellemileg egyaránt. Az óvodai hisztik az ilyen toxikus és domináló családi légkörből fakadnak, ami legrosszabb esetben akár kamaszkori bűncselekmények elkövetésére hajlamos viselkedéshez is vezethetnek” – teszi hozzá a szakértő. Az alábbiakban összeszedtük azokat a tényezőket, amik segítenek egy gyermek számára is egészséges otthon biztosításához:
Ápold a kapcsolatotokat
A szülő és a gyermek közötti viszony egyfajta iránytű ahhoz, hogy a gyermek megértse, illetve ki is tudja fejezni a szeretettel, vagy aggódással kapcsolatos érzelmeit. Ez az elsődleges kapcsolódás adja meg tehát az alapokat az érzelmi és mentális fejlődéshez, ami a későbbi kapcsolataira is kihat majd, hiszen azokat a tanultak szerint fogja alakítani.
Ha sikerül megfelelően erős kötődést kialakítani fejlődőkorban, az erősíteni fogja az önbizalmát. Ehhez persze elegendő időt kell eltölteni a gyermekkel, hogy legyen alkalmunk biztosítani feltétlen szeretetünkről, legyen türelmünk értő figyelemmel meghallgatni őt, átérezni problémáit és a helyzetnek megfelelően reagálni arra. Másképp nem tud kialakulni az őszinte gyermeki ragaszkodás. Az is nagyon fontos, hogy tiszteletben tartsuk vágyaikat és kerüljük eredményeik összehasonlítását másokéval.
Mutass jó példát
A szülők egymáshoz való viszonya, valamint a gyermek felé magukról mutatott kép is jelentős hatással az ő jövőbeli kapcsolataira, valamint kamaszkorban kialakuló viselkedésmintáira, szerepeire, így például arra hogyan határozza meg magát társként egy kapcsolatban.
Ha kiskorában egészséges kommunikációt tapasztal szülei és családtagjai között, akkor ezeket jó eséllyel saját formálódó kapcsolataiba is át fogja menteni.
Forrás: Unsplash
A tanulás otthon kezdődik
A szülők a gyermek elsődleges tanítói. A környezet pedig, amit nyújtanak a fejlődéséhez, alapvető fontossággal bír a felnőtté válás folyamatában. Ha a gyerek boldog és biztonságot nyújtó környezetben él, a tanulmányaira is jobban oda tud figyelni. Szintén roppant fontos a tanulási folyamatban, hogy kialakuljon a gyermekben az alapvető érdeklődés, a kíváncsiság az új, az ismeretlen irányába és ne ijesztő, negatív élményként élje meg a változást.
Ha az otthoni környezet lehetővé teszi számára az elegendő játékidőt, illetve a tanítási időn kívüli elfoglaltságokat, jótékony változások fognak bekövetkezni gondolkodásmódjában és személyiségfejlődésében egyaránt.
Okostelefonok helyett okos lehetőségek
Manapság teljesen normális, ha a gyermek otthonosan mozog a mobiltelefonok, laptopok és egyéb okoskütyük világában. Szivacsként fogadnak be mindent, amit ezek segítségével látnak, hallanak.
Szülőként azonban döntő fontosságú, hogy gondoskodjunk arról, gyermekünk ne váljék függővé ezektől, legyen egy képe a realitásról, amiben meg tud kapaszkodni, és így helyén tudja kezelni a virtuális teret.
Egy egészséges keretek között meghatározott és egyensúlyban tartott képernyőidő lehet az aranyközépút, hiszen a modern technológiával történő ismerkedés is része fejlődésüknek.
Jó kaja, jó kedv
A piaci kínálat telis-tele egészségtelen feldolgozott étellel, amelyek rendkívül csábítóak a gyerek számára. A kisebbek és nagyobbak. egyaránt hamar rákapnak a gyorskajára, és ha nem figyelünk eléggé, akkor ez a mindennapi étlapjuk részévé, étkezési rutinjukká válhat, ami igencsak egészségtelen. Alkalmanként belefér persze egy-egy „életmentő” falat gyanánt, de 10 éves kor alatt mindenképp korlátozzuk a fogyasztásukat. Fontos, hogy megtanítsuk a tápanyagokban gazdag étkezés jelentőségét. Segítsük őket abban, hogy az étkezéssel, az étellel általában ne problémáik legyenek, hanem ki tudják választani a megfelelő és a szervezetük számára szükséges táplálékokat. Ez egészen a felnőtt korig elkíséri majd őket és alapjaiban határozza meg az étkezési rendszerüket.
Forrás: Unsplash
Az ölelés ereje
A kisgyerekek az érzékszervi stimuláció meglehetősen széles tárházát igénylik a fejlődésük érdekében. Öleljük meg és vegyük ölbe őket, amennyit csak lehet, legyen minél több testi kontaktusunk a gyermekkel. Ez hihetetlenül fontos az érzelmi egészségük szempontjából, emellett jótékony hatással bír szellemi és testi fejlődésükre is. A gyerekek gyakran hisztiznek vagy dühkitörésbe hergelik magukat, mert még nem tudják kezelni érzelmi ingadozásaikat. A szülő feladata megtanítani azt hogyan kezelje ezeket az intenzív érzéseket, hogyan viszonyuljon hozzájuk.
Azzal, ha ezekben a túlfűtött pillanatokban szorosan, szeretettel megöleljük őket, sokkal könnyebben megnyugszanak, és biztonságban fogják érezni magukat tudván, hogy ott vagyunk velük, és értük.
Cikk forrása: https://www.femina.in/life/careers-and-money/heres-how-your-home-affects-your-childs-development-262150.html
Főkép: Unslpash