A kiszáradás gyermekeknél gyakori probléma, és szülőként kiemelten fontos, hogy időben felismerjük a figyelmeztető jeleket és tüneteket, mint például a szájszárazság, fáradékonyság, vagy súlyosabb esetben a szédülés, ezzel biztosítva gyermekeink jóllétét. A megfelelő hidratáltság alapvető feltétele a növekedésnek, fejlődésnek és az általános egészségnek. Nézzük tehát, melyek lehetnek a kiszáradás jelei gyerekeknél.
Szájszárazság
Ha a tartós szájszárazság vagy fokozott szomjúságérzet üti fel a fejét, akkor ezek jó eséllyel lehetnek a kiszáradás jelei gyerekeknél. Nézzük meg napközben javul -e vagy romlik az állapot, és figyeljünk rá, hogy időközönként igyon a gyerek. A legjobb, hogyha szólunk neki, vagy kikészítünk egy-egy nagy pohár vizet a nap folyamán.
Beesett szemek
Csecsemőknél a fejtetőn található kutacs beesése, valamint a kissé beesett szemek utalhatnak kiszáradásra. Ha ezeket a fizikai változásokat tapasztaljuk, mindenképp forduljunk egészségügyi szakemberhez.
Fáradtság és ingerlékenység
A kiszáradás fáradtsághoz és ingerlékenységhez vezethet. Ha gyermekünk szokatlanul fáradtnak vagy nyűgösnek tűnik, érdemes ellenőrizni, mennyi folyadékot fogyasztott aznap.
Csökkent vizeletürítés
Figyeljük meg a mosdóhasználati szokásait. A ritka vizelés vagy az erősebb, szokottnál sötétebb színű vizelet is lehetnek a kiszáradás jelei gyerekeknél. A megfelelő hidratáltság általában tiszta vagy világos sárga vizeletet eredményez. Kisebb gyermekeknél a naponta teljesen átnedvesedett pelenkák száma is iránymutató lehet.
Fotó: Shutterstock
Száraz bőr
Ellenőrizzük gyermekünk bőrének állapotát. A kiszáradt gyermekek bőre is utalhat arra, hogy nem ivott eleget. Ilyenkor az kevésbé rugalmas, kicsit érdesebb, és fehér foltok is megjelenhetnek rajta. Ez azonban nem összekeverendő azzal, hogyha allergiás reakciót mutat valamire. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy ez allergia vagy a kiszáradás jele, akkor a legjobb, amit tehetünk, hogy figyelünk a folyadékbevitelre, és keressünk fel egy szakembert, aki segíthet nekünk a további diagnózisban.
Könnyek hiánya síráskor
Ha gyermekünk sírás közben nem termel könnyeket, az talán egy ritkább és egy súlyosabb eset, viszont a kiszáradás jelei közé tartozik.
A könnyeket termelő mirigyek működéséhez is elengedhetetlen a megfelelő mértékű hidratáltság. Fontos továbbá, hogy a folyadékpótlás ne cukros üdítővel történjen, hanem vízzel vagy akár egy nagy tál levessel.
Szédülés
A szédülés a komolyabb kiszáradás jele gyerekeknél, ami akár ájulást is okozhat. Ilyen tünetek esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
Hogyha azonban tudjuk, hogy eleget ivott, evett és nincs láza a gyereknek, akkor kardiológiai és neurológiai kivizsgálás is szükséges lehet. A témában mindenképp egyeztessünk hozzáértő szakértővel.
Mivel előzhető meg, hogy megmutatkozzanak a kiszáradás jelei gyerekeknél?
Érdemes lédús zöldségeket és gyümölcsöket beépíteni gyermekünk étrendjébe. Aktív játék, sportolás vagy szabadtéri tevékenységek során különösen figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre. Télen és esős időben gyakran előfordul, hogy a gyermekek kevésbé érzik magukat szomjasnak, de már fiatal korban fontos megtanítani nekik a vízfogyasztás jelentőségét, és azt, hogy rendszeres időközönként igyanak vizet.
Forrás: Femina In
Kiemelt kép: Shutterstock