Szülőként számtalan érzelem kavaroghat bennünk, amikor rájövünk, hogy gyermekünk hazudott nekünk. Azonban mielőtt pánikba esnél vagy magadat ostoroznád, hogy nem vagy elég jó szülő, tudd, hogy a hazugság a fejlődés természetes része, és ahogy a gyerekek cseperednek, belebotlanak a füllentések és hazugságok világába. De hogyan reagáljunk szülőként, ha kiderül, hogy hazudik a gyerek? 8 tippet hoztunk.
Ha te is kaptad már füllentésen a csemetédet, de fogalmad sem volt mit csinálj, ha hazudik a gyerek, olvass tovább: a Femina In összegyűjtött néhány hasznos tippet, amivel együtt kikeveredhettek a hazugság hálójából.
Mi is a hazugság?
A hazugság egy összetett és sokrétű viselkedés, ami nem csak a felnőttek, de a kisgyermekek körében is gyakori jelenség. De ahhoz, hogy megértsük, miért hajlamosak a kisgyermekek a hazugságra, figyelembe kell vennünk a kognitív, érzelmi és szociális fejlődésük összetett folyamatait. Az első kérdés természetesen az, hogy miért teszik.
A hazugság gyakran eszközzé válik a gyerekek számára, amelyet a büntetéstől való félelem, a figyelem iránti vágy vagy a zavar, szégyen elkerülése vezérel. Úgy is mondhatjuk, hogy ez egy állomás azon az úton, hogy megtanulják az ok-okozati összefüggéseket, az érzelem kifejezését és a szociális interakciókat.
Íme néhány módszer, amivel őszinteségre buzdíthatjuk és a hazugság elkerülésére bátoríthatjuk gyermekeinket: lapozd végig galériánkat és tudd meg, mit tehetsz, ha észreveszed, hogy hazudik a gyerek!
Mielőtt megdorgálnánk gyermekünket hazugságai miatt, törekedjünk a konkrét viselkedés, vagyis a hazugság mögött rejlő ok feltárására.
A megértés azért nagyon fontos, mert a gyerekek természetüknél fogva nem hajlanak a hazugságra, de arra is fontos ügyelni, hogy ez az egyszeri tett ne alakuljon át szokássá. Ennek az alapja pedig az értő figyelem és megértés.