A házimunka elvégzése közös családi kihívás. A szülők, a gyerekek egy térben élnek, és amint lehet, amit a gyerekek kora és fejlettsége megenged, vonjuk be őket a feladatok elvégzésébe. Hiszen ez később csökkenti az egy-egy emberre eső terhek mennyiségét, a gyerekeknél meg számos olyan készséget fejleszt, amelyek hasznosak lesznek számukra az életben.

Egy-két generációval feljebb ez nem volt a kérdés. Én magam is úgy nőttem fel, hogy kivettem a részem a háztartási feladatokból. Néha sokalltam, sokszor szívsebben játszottam vagy olvastam volna házimunka helyett, de beláttam, hogy a közös élet megköveteli a kezek összedolgozását. A gyerekeimet is úgy neveltem, hogy lássák meg a munkát a házban, a ház körül.
Nem az volt a kérdés, hogy meg kell e csinálni, hanem hogy a három hasonló korú fiú közül ki fogja azt aktuálisan megtenni. Ha rendszerben gondolkodunk és igazságosak vagyunk, sok gyerek esetén se okoz gondot ez a helyzet. De erre majd később visszatérek.
Mert az első kérdés az, egyáltalán hogyan lehet a gyerekeket motiválni ezen a területen. Hogyan érhetjük el, hogy szívesen segédkezzenek, és miként lehet élvezetesebbé tenni számukra a sokszor tényleg unalmas feladatokat?
Kezdjük kicsiben és fokozatosan emeljük a házimunka mennyiségét
Valójában a gyerekek, a legkisebbek is szeretnek segíteni. Hiszen folyton a nyomunkban járnak, szeretik azt tenni, amit mi is teszünk. Minden, de minden érdekli őket. A felmosónyél pomponjától kezdve, a színes ruhacsipeszeken át, az elektromos gépek kezelő gombjáig mindenre nyitottak és kíváncsiak. Így tanulnak, így ismerik meg a körülöttük lévő világot.
Erre a természetes érdeklődésre építhetünk, amikor feladatot adunk a kezükbe. Természetesen apró, könnyen elvégezhető feladatokkal kezdjük. Ezek lehetnek olyan dolgok, mint a játékok összeszedése, az asztal letörlése vagy a szennyes kosárba dobott ruhák összegyűjtése.
Fontos, hogy ne terheljük túl őket, és lehetőséget adjunk a fejlődésre. Ahogy növekszenek, úgy bővíthetjük a feladatkört és úgy bízhatunk egyre nagyobb felelősséggel járó munkákat. Egy óvodáskorú gyermek már részt vehet az asztal megterítésében, szalvétákat hajtogathat, segíthet keverni a süteményt, a kertben segíthet kihúzni a gyomokat. Az élet számos olyan feladatot ad, amit megoszthatunk velük, anélkül, hogy túlterhelnénk őket, vagy veszélynek tennénk ki őket.
Tevékeny részvétel a döntésekben
A gyerekek szívesebben vállalják el a házimunkát, ha úgy érzik, hogy beleszólhatnak a folyamatba. Kérdezzük meg őket, hogy mit szeretnének segíteni, vagy engedjük meg, hogy válasszanak egy-egy feladatot. Ha például a porszívózást választják, dicsérjük meg a választásukat, és biztosítsuk őket, hogy a feladat fontos és értékes. Itt fontos kérdés a választás lehetősége. És nem az a választás, hogy segítenek e vagy sem, hanem, hogy a munkafolyamatok mely részét vállalják el. Hiszen vannak nemszeretem feladatok – a kuka kiürítése például egyértelműen annak számít, míg sok gyerek imád órákig pancsolni a meleg mosogatóvízzel.
Rendszeres házimunka rutin kialakítása
A gyerekek számára hasznos, ha a házimunka része a napi rutinjuknak. Ha minden nap ugyanabban az időpontban végeznek el egy-egy feladatot, ez segít kialakítani a felelősségérzetet és a szokásokat. Például minden reggel szedjék össze a saját játékokat, vagy este segítsenek letenni az étkezés után.
A rutin segít abban, hogy a házimunka ne váljon terhessé, hanem szerves részévé váljon a napnak.
Díjazás és jutalmazás
Dicséret, dicséret, dicséret. Pont. Én nem alkalmaztam és nem is javaslom a pénzbeli jutalmazást a feladatok elvégzése okán, de az őszinte és hiteles dicséret (nem egy odavetett ügyi voltál….), később kis ajándékok vagy egy-egy extra szabadidő, mint jutalom nagyban hozzájárulhatnak a házimunkában való részvételük növeléséhez. Fontos, hogy megértsék, minél többen vesszük ki a részünket a munkából, annál hamarabb végezzük el azokat, így akár egyénileg, akár mindenkinek több idő majd kellemes elfoglaltságokra. nagy családi társasozásra, kirándulásra, közös sportolásra.
Legyünk türelmesek és példamutatóak aztán kezdjük előröl
A gyerekek gyorsan tanulnak a szüleiktől. Ha azt látják, hogy szívesen végzünk házimunkát, akkor nagyobb valószínűséggel veszik át a mintát. Ugyanakkor az unalmas házimunkát sokszor a felnőttek se végzik szívesen, de mégis meg kell csinálni, így legalább arra ügyeljünk, hogy ne legyen az mindig kelletlen, frusztrált helyzeteket teremtő.
Ne feledjük azt se, hogy az első próbálkozásoknál elkerülhetetlen a hibázás. A gyerekek esetlenek lehetnek, kapkodnak, kiöntenek, akár össze is törhetnek dolgokat. Fontos, hogy ne reagáljunk haraggal az ügyetlenebb kis próbálkozásokra, sőt!
Akkor is dicsérjünk, ha az nem sikerült elsőre tökéletesen. Nem dől össze a világ, ha maszatos marad az asztal vagy a padló, ha gyűröttebb a szalvéta. A legfontosabb azonban, hogy ne vegyük ki a munkát a kezükből, ne hessegessük arrébb őket. Ne mondjuk azt, hogy menj innen, majd én megcsinálom…..
Legyen játékos a dolog, legalább mi is szórakozunk
A gyerekek számára a házimunka sokkal szórakoztatóbb lehet, ha azt játékos formában végezzük. Képzeljünk el olyan feladatokat, amelyek egy kis kihívást jelentenek számukra. Például, ha együtt takarítunk, rendezzünk versenyt: ki tud gyorsabban összeszedni a ruhákat a szobából? A versenyszerű aktivitás izgalmasabbá teszi a feladatokat, és egyben segít abban, hogy gyorsabban végezzenek a munkával.

A házimunka családi program, naná!
Ne tekintsük a házimunkát magányos tevékenységnek. Csináljunk közösen, családi programot belőle! Amikor együtt dolgozik a család, az nemcsak hatékonyabbá teszi a munkát, hanem erősíti a családi kötődéseket is. Az együtt végzett feladatok során beszélgethetünk, közben nevethetünk, és segíthetünk egymásnak. Ez egy remek lehetőség arra, hogy erősödjön a családi összetartás.
Mindenkinek megvan a maga szerepe
Fontos, hogy minden családtag tisztában legyen a saját szerepével és feladataival. A gyerekek könnyebben vállalják el a házimunkát, ha tudják, hogy a szüleik is ugyanúgy hozzájárulnak a háztartás működéséhez. A csapatmunka segít abban, hogy senki se érezze úgy, túl sok terhet cipel, és mindenki felelős a saját részéért.
Színes, zajos
A házimunka könnyebbé és szórakoztatóbbá válik, ha a gyerekek számára megfelelő eszközöket biztosítunk. Lehetnek színes porszívók, aranyos takarítókészletek, kis kötény, nem csak őket motiválja a feladatok elvégzésére, de minket is.
Hihetetlenül édesek a gyerekek, amikor próbálkoznak, amikor látjuk, ahogy egy apró kéz ott sürgölődik a mi kezünk mellett. Ahogy AKARNAK segíteni.
Ha türelemmel, figyelemmel segítjük őket ezekben a próbálkozásokban, szeretetünk kíséri őket ebben a folyamatban is, nem lesz baj. Még akkor sem, ha sokkal szórakoztatóbbnak tűnik a telefon, a képernyő villogása és izgalma. A gyerekek ugyanis elsősorban velünk szeretnének lenni, a mi figyelmünket igénylik, szeretnek a kezünk alá dolgozni. Minket akarnak. A családi, közös házimunka, remek alkalom erre is.
Főkép: Pixabay