A mai gyerekek már nem feltétlenül érik be azzal, hogy egész nap a Barbie babájukkal vagy legóikkal játszanak. Sokkal izgalmasabb számukra a sok elektronikus kütyű, de sem az agyuk, sem a szemük nincsen felkészülve az ezekből érkező ingereknek a befogadására. Mutatjuk mire figyelj, hogy ne legyen mobilfüggő a gyerek.
A példamutatás a legfontosabb
Az otthoni minta ebben az esetben is rengeteget jelent. Ha a gyermek azt látja, hogy anya, apa, vagy a nagyobb testvér egyfolytában a mobiltelefonját babrálja, akkor bizony felébred a vágy, hogy ő sem akar ebből kimaradni.
Ma már teljesen természetes látvány egy babakocsiban ülő kisgyerek kezében a mobiltelefon. Sokszor tűnhet a legpraktikusabb megoldásnak, ha a valamiért hisztiző csöppség kezébe nyomjuk a telefont, elindítva egy mesét vagy játékot, hiszen a kicsik szinte azonnal megnyugszanak a felvillanyozódó képek, hangok láttán.
De azon túl, hogy az aktuális hisztit csillapítottuk, mennyire teszünk jót ezzel egy gyereknek?
Mobiltelefon nélkül is létezik élet
A digitális technológia szinte követhetetlen fejlődése révén egy percig sem kérdés, hogy a korral muszáj haladni. A színes, csillogó – villogó gyerekjátékok izgalmasak ugyan, azonban a legtöbb apróság számára az az igazán élvezetes, ha úgy csinálhat valamit, mint a nagyok.
Szinte elkerülhetetlen a gyerekek és a mobiltelefon egész kiskorban való megismerkedése, hiszen minden háztartásban, minden helyiségben velünk van, észrevétlenül az életünk részévé vált.
Hároméves kor előtt semmiképpen ne engedjünk a kérésnek, hisztinek, ebben a korban mesékkel kell elkápráztatni a gyerekeket.
Számos nemzetközi kutatás és felmérés foglalkozik mélyrehatóan a témával, és mindegyik arra a következtetésre jutott, hogy ha tetszik, ha nem, az óvódáskor még akkor sem a legalkalmasabb a mobilozás elkezdésére, ha fejlesztő vagy oktató téma fut rajta.
A kutatást végző szakemberek szerint 3 éves kor alatt a kicsiknek, sem az agyuk, sem a szemük nem áll készen ennyi inger hirtelen feldolgozására, befogadására.
Valamint, azt is megállapították, hogy a beszédfejlődés tökéletes kialakulásának is gátja, ha a koruknak megfelelő játékok, mesekönyvek helyett a vibráló monitorokkal kötik le magukat.
Függőséget okoz a sok mobilozás
A túl gyakori mobilozás ráadásul függőséget is okozhat. Bármilyen meglepő, ez semmiben nem különbözik attól, mint amikor egy kisgyerek sok cukros üdítőt iszik, esetleg túlzásba viszi az édesség vagy a chipsek fogyasztását.
Szakemberek, klinikai vizsgálatokra hivatkozva egybehangzóan megállapították, hogy a függőség mindenkin meglátszik.
A sokat mobilozó gyerekeknél gyakran figyelem és koncentrációzavart állapítottak meg, sok esetben zavarosabb volt a beszédűek kortársaikhoz viszonyítva, valamint a szemük „tikkelését” is egyértelműen tapasztalták.
Tehetünk érte, hogy ne legyen mobilfüggő a gyerek
Ha már eléri a csemeténk azt a kort, hogy elkerülhetetlen a mobil használata, a szülő felelőssége arra is ügyelni, hogy gyermekének ne ez legyen az egyetlen kikapcsolódása. Ne függjön tőle, és ne a mobil tiltásával büntessük.
Mutassunk inkább mindig jó példát, a családi beszélgetéseknél, közös étkezéseknél senkinek a kezében ne legyen telefon.
Ha a gyerek úgy éri el az iskoláskort, hogy nem azt látja, hogy körülötte mindenki a mobiltelefon bűvkörében létezik, akkor jó eséllyel ő maga is megtanulja, hogy a mobilon túl is van élet.
Főkép: Shutterstock