Sőt, még óvodáskorban sem! A mobilfüggőség már gyermekkorban is kialakulhat, hiszen a kicsik agya és szeme nincs még felkészülve a képernyőn villódzó, gyorsan váltakozó képek kavalkádjának befogadására. Ellenben figyelem- és koncentrációzavart okozhat, ha túl korán kerülnek a képernyők közelébe. Ezekkel a lépésekkel viszont megelőzheted a bajt!
A mobiltelefon szinte észrevétlenül vált az életünk részévé. Ezen keresztül csevegünk a barátokkal és a családdal, dolgozunk vele, itt keressük a legújabb recepteket, vezetjük a feladatinkat, hallgatunk zenét, nézünk sorozatokat, tervezzük a következő utazásunkat vagy épp keressük életünk párját… De sajnos az sem ritka, hogy ezt nyomjuk a gyerkőc kezébe, ha le kell kötnünk valamivel, vagy ha már fél órája amiatt hisztizik, hogy adjuk oda neki.
Fotó: Pexels
A mobilfüggőség kisgyereknél nagy károkat okoz
Mégis óva intenénk mindenkit, hogy a „zsebképernyőt” használjuk instant nyugtatóként, hiszen a mobilfüggőség már gyermekkorban is kialakulhat.
Klinikai vizsgálatok megállapították, hogy a túl sok mobilozás gyerekeknél gyakran okoz figyelem- és koncentrációs zavart, kortársaikhoz képest zavarosabb beszédet – hiszen gátolja a beszédfejlődés tökéletes kialakulását – illetve a szem tikkelését.
Épp ezért számos nemzetközi kutatás és felmérés javasolja, hogy 3 éves kor alatt semmiképp se adjuk a gyermek kezébe a telefont. Hiszen a kicsik agya és szeme sem fejlődött ki még ilyen korban annyira, hogy alkalmas legyen ennyi információ befogadására és feldolgozására. Ez a szabály pedig a fejlesztő- és oktató célú tartalmakra egyaránt vonatkozik.
Ezt teheted, hogy elkerüld a mobilfüggőség kialakulását a kicsinél
Vibráló képernyők helyett mesékkel kápráztasd el!
Ha te mesélsz neki, akkor nem csak a köztetek lévő kapcsolatot erősíted, de a gyerkőc képzelőerejét is fejleszted! A színes, képes mesekönyveket pedig akkor is szívesen nézegetik a kicsik, amíg nem tudnak olvasni.
Fotó: Pexels
Mutass példát!
Ha otthon apa, anya és a nagyobb testvér is egyfolytában a telefonját nyomkodja, természetes, hogy a kicsi is akarja majd!
Korlátozd az otthoni mobilozást és állítsatok fel szabályokat, például hogy az ebédlőasztalnál a közös étkezés közben nincs telefonozás – senkinek!
Így lesz idő és lehetőség a már iskolába járó gyerekedtől is többet megtudni az aktuális sulis történésekről.
Mutasd meg a mobilon túli világot!
A mobiltelefonon rengeteg jó dolgot hozott az életünkbe és elkerülhetetlen, hogy a gyerek előbb-utóbb nem csak találkozik a mobillal, de a kezébe is kerül az, lesz saját készüléke. Szülőként a mi felelősségünk, hogy mire eléri ezt a kort, tudja, hogy bizony a mobilon túl is van élet!
Fotó: Pexels
Játsszatok közösen, menjetek sokat a szabadba, ismerkedjetek a világgal, természettel, szerezzetek élményeket a gyerkőc korabeli barátokkal!
Így jó eséllyel neki sem a mobil lesz az első választása, mikor odajut, hogy szabadon használhatja azt.
Neked van még bevált tipped a gyermekkori mobilfüggőség elkerülésére? Oszd meg velünk!
Főkép: Shutterstock