Az édesanya teste állítja elő, és mindent tartalmaz, amire egy újszülött csecsemőnek szüksége van. Ha legalább 6 hónapig tápláljuk vele kisbabánkat, azzal támogatjuk az idegrendszere fejlődését, védjük az allergiás megbetegedések ellen. Az anyatej igazi csodaszer, a szoptatással pedig nem csak a gyermek arc-, fog-, és beszédfejlődését, de a szülés után a test regenerációját is nagyban segítjük! Az anyatejes táplálás világnapja alkalmából összeszedtük, amit tudni érdemes az anyatejről!
Augusztus elseje 1992 óta az anyatejes táplálás világnapja. Ennek alkalmából gyűjtöttük össze, miből áll az anyatej és hogyan hat a kicsi ideális fejlődésére, valamint milyen áldásos hatásai vannak a szoptatásnak fiziológia és emocionális szinten babára és mamára egyaránt.
Fotó: Pexels
Fontos azonban kiemelnünk, hogy azért, mert valaki bármilyen oknál fogva nem képes a szoptatásra, attól semmivel sem lesz rosszabb anyuka! Ne büntessük magunkat, ha nem sikerül anyatejes táplálásban részesíteni kisbabánkat, gyermekünk felénk irányuló szeretetén ez mit sem változtat.
Miből áll az anyatej?
Röviden: minden olyan anyagból és éppen olyan mennyiségben és összetételben, amire egy csecsemőnek szüksége van.
Gazdag kalóriában, zsírban, tejcukorban, magas a fehérje tartalma, fontos ásványi anyagokat, többek között vasat, kálciumot, foszfort, nátriumot és káliumot, valamint rengeteg vitamint tartalmaz. Összetétele és íze folyamatosan változik a kicsi korától, a napszaktól és attól függően, épp mit evett az édesanya, így szoktatva a babát a későbbi hozzátáplálás ízeihez.
Épp ezért ebben az időszakban – is – kiemelten fontos a kiegyensúlyozott és egészséges, tápláló alapanyagokból álló étkezés és a vitaminok nagy dózisú pótlása az anyuka számára!
Fotó: Pexels
Szülés után a babát az anyuka mellére helyezik, hogy a baba elkezdhesse keresni a mellbimbót. Az első pár csepp, előtejnek nevezett anyagban ugyanis olyan antitestek találhatóak, amik az anyaméh biztonságából kikerülve védelmet nyújtanak a babának a kórokozókkal szemben.
Az anyatej mindezek mellett a kicsi idegrendszerének fejlődését elősegítő anyagokat tartalmaz és véd az allergiás megbetegedések ellen.
A szoptatás előnyei
A szoptatás nem csak a baba, az anyuka immunrendszerét is védi.
Kutatások szerint a szoptatás ugyanis csökkenti a mell- és petefészekrák, valamint a csontritkulás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Szoptatás közben ráadásul az anya szervezete nagy mennyiségű kalóriát is eléget, így segítve a szülés előtti alak visszanyerését.
Az anyatej termelésekor emellett oxitocin is termelődik az anyuka testében. Ez az első szoptatásokkor erősebb alhasi fájdalmat okozhat, ami az oxitocin által előidézett méhösszehúzódások eredménye. A női szervezet így regenerálja a méhet és csökkenti a szülés utáni vérzést.
A szoptatás alatt olyan különleges, intim kapcsolatot alakul ki anya és baba között, ami erősíti a gyermek későbbi ellenállóképességét, magabiztosabbá és ellenállóbá teszi az élet megpróbáltatásaival szemben.
A szoptatásnak a WHO által ajánlott 6 hónapos időtartama után is vannak előnyei: a hosszabban, akár évekig szoptatott gyermekeknél kisebb az esély a cukorbetegség vagy leukémia kialakulására és az elhízásra.
Felhasznált források:
https://www.ksh.hu/infografika/2020/anyatej_vilagnap.pdf
https://miluklub.hu/tudastar/cikk/a-szoptatas-a-szoptatas-jelentosege-tr3
https://www.9honapbaba.hu/anyatej-osszetetele
Főkép: Shutterstock