Augusztus elseje az anyatejes táplálás világnapja. Ezen a napon szakemberek próbálják minden évben felhívni a figyelmet az anyatej és a természetes gyerektáplálás és -nevelés fontosságára. Érték ez, amit az élettől kaptunk, hogy gyermekünk biztonságban és egészségesen fejlődhessen élete első szakaszában.
Ezt a napot 1992 óta ünnepeljük. Augusztus első hete a szoptatás hetének van kikiáltva.
Fontosnak tartom kiemelni, hogy attól, hogy egy anyuka fizikailag nem tudott anyatejes táplálást biztosítani babájának, még nem rossz anya!
Régen, úgy 50-70 évvel ezelőtt, ha egy anyának kevés volt a teje, sokszor tehén- vagy kecsketejjel egészítették ki a baba táplálását. Ma már olyan tápszereket tudunk adni babánknak, melynek összetétele majdnem megegyezik az anyatejjel, de valamiben mégis más.
A KSH kimutatása szerint a 2019-ben első évüket betöltött gyermekek 94%-a kapott anyatejet élete első 6 hónapjában. Ez egy nagyszerű eredmény, hiszen a 2000-es évek elején a gyermekek 25%-át még mesterségesen táplálták. A szakemberek 6 hónapos korig, kizárólagos anyatejes táplálást ajánlanak.
Fotó: Fanny Renaud, Unsplash
Mi is az az anyatej?
A szervezet csodálatosan megalkotott egy anyagot, mely folyamatosan átalakul, igazodva gyermekünk életszakaszaihoz.
Szülés után kisbabánkat a mellkasra helyezik, aki, ha minden rendben van, szinte azonnal elkezdi keresni édesanyja melleit. Ha sikerül, az első pár csepp kolosztrum meghatározza a csecsemő életének kezdetét.
Az előtejben található antitestek védelmet nyújtanak a kórokozókkal szemben, ami kiemelten fontos, hiszen a születés pillanatáig a baba védve volt az anya szervezetében a legtöbb káros dologgal szemben.
Érdekes, hogy az anyatej összetétele és íze folyamatosan változik. A nap előrehaladtával még az állaga is változik: reggel kicsit hígabb, szomjoltó, míg estére zsírosabb és eltelítő lesz. Íze függ attól, hogy az anyuka mit evett éppen, ezzel is szoktatva a babát a későbbi hozzátáplálás ízeihez.
Az éltető táplálék összetétele maximálisan kielégíti kisbabánk igényeit: kalóriában gazdag, zsír, tejcukor és fehérje tartalma magas, ásványi anyagokat, többek között vasat, kálciumot, foszfort, nátriumot és káliumot tartalmaz.
Ami pedig a legfontosabb, telis-tele van vitaminokkal! Ezeket mind az anya teste állítja elő. Hát nem csodálatos?
Fotó: Chris Anderson, Unsplash
Hogyan hat az anyára a tejtermelés?
Nem is gondolnánk, de a szoptatás az édesanyának is egészségügyi előnyökkel jár. Közvetve az anya immunrendszerét is védi a szoptatás. Gondoljunk bele, ha az édesanya nem tud táplálni, a gyermek nem lesz egészséges.
Szülés után, az első szoptatások alkalmával az édesanyák erősebb alhasi fájdalmat érezhetnek. Ennek oka, hogy tejtermeléskor oxitocin termelődik, ami méhösszehúzódást idéz elő, így regenerálva a méhet, csökkentve a szülés utáni vérzést.
Szoptatáskor az anya szervezete nagy mennyiségű kalóriát éget el, így könnyedén visszanyerhető a szülés előtti testalkat. Kutatások kimutatták, hogy az anyatejes táplálás csökkenti a mell- és petefészekrák, a csontritkulás és a cukorbetegség kialakulását.
Az édesanyának a szoptatási idő folyamán nagyon oda kell figyelnie a minőségi táplálkozásra, valamint a folyamatos és nagyobb dózisú vitaminpótlásra.
Az anyatejes táplálás csak előnyökkel jár
Az eddig leírtakban hátrányokat nem soroltunk fel. Nos, nem is fogunk! Lássuk, milyen további pozitív előnyei vannak az anyatejes táplálásnak a babára nézve.
Mint fent olvashattátok, az anyatej a legteljesebb táplálék kisbabánk számára: mindent akkora mennyiségben és minőségben tartalmaz, hogy az maximálisan kielégítse a csöppség igényeit. Megfelelő a hőmérséklete, hiszen az anya emlőjéből azonnal a gyermek szájába jut. Mennyisége folyamatosan változik és igazodik a csecsemő igényeihez.
Kisbabás szülők legrosszabb időszaka, ha gyermekük hasfájós. A folyamatos éjszakázás és a baba fájdalmas sírása lelkileg megterheli a szülőket. Az anyatej a csecsemők számára könnyen emészthető. Ez nem azt jelenti, hogy az anyatejes babáknak nem lehet hasfájásuk, inkább azt, hogy kisebb az rá az esély.
Fotó: Raul Angel, Unsplash
Az anyatej az idegrendszer fejlődését elősegítő anyagokat tartalmaz, véd az allergiás megbetegedések ellen, illetve az anyatejes táplálás a gyermek arc-, fog-, és beszédfejlődésére is kedvezően hat!
A szoptatásnak nem csak rövidtávú, de hosszútávú testi és lelki hatásai is vannak. 6 hónapos kor után, tehát az akár évekig szoptatott gyermekeknél kisebb az esély a cukorbetegség vagy leukémia kialakulására és az elhízásra. A szoptatás alapvető fontosságú ahhoz, hogy a gyermek veleszületett testi-lelki képességei teljesen kifejlődjenek.
Kisbabánk megszületése után a legcsodálatosabb érzés, mikor táplálhatod és tudod, ez biztosan a legjobb gyermeked számára. A szoptatással töltött idő alatt az anya és gyermeke olyan szoros és intim közelségbe kerülnek egymáshoz, hogy ez az érzés meghatározza gyermekünk jövőjét: magabiztosabb lesz és jobban tűri majd az élet megpróbáltatásait.
Gyermektervezéses időszakban, vagy várandósan is érdemes szoptatási tanácsadót felkeresni, vagy védőnővel beszélgetni a szoptatás sikerességét segítő praktikákról.
Ha valamilyen oknál fogva nem sikerül anyatejes táplálásban részesíteni kisbabánkat, ne csüggedjünk, ne büntessük magunkat. Gyermekünk felénk irányuló szeretetén ez nem fog változtatni.
Felhasznált források:
https://www.ksh.hu/infografika/2020/anyatej_vilagnap.pdf
https://miluklub.hu/tudastar/cikk/a-szoptatas-a-szoptatas-jelentosege-tr3
https://www.9honapbaba.hu/anyatej-osszetetele
Főkép: Shutterstock