Szülőként gyakran panaszkodhatunk a fáradtságra, vagy hogy bár vannak terveink a hétvégére, végül mégis inkább ágyban maradnánk – figyelmen kívül hagyva az ébresztőt és a teendőket. Ha a fenti eset veled is megtörténik időről időre, ne aggódj, nem vagy egyedül! A szülői kimerültség még a legenergikusabb anyukát vagy apukát is kávéfüggő zombivá változtathatja, de van pár tippünk, hogyan töltheted vissza az elemeidet!
Igaz, hogy a szülőség izgalmas és felbecsülhetetlen jutalmakkal járó kaland, de fizikailag és mentálisan is megterhelő. Ezt az állapotot – írja a Femina In – a stressz és a túlterheltség érzése jellemzi, amely sok szülő számára ismerős tapasztalat. A szülői kimerültség egy szindróma, amely a komoly fizikai és érzelmi fáradtság állapota. De mi is történik ilyenkor?
Ebben az esetben a szülő azt érzi, hogy az anyaság (vagy apaság) követelményei meghaladják a megküzdési képességeit. Számos anya számol be arról, hogy a tökéletességre való törekvés miatt óriási nyomás nehezedik rá. Ebben szélsőséges állapotban – nem meglepő módon – gyakran jellemző a fáradtság és ingerlékenység, amelyek kihatnak az élet minden területére – mondja Dr. Shweta Wazir, a Gurgaonban található Motherhood Hospitals szülész-nőgyógyász konzultánsa.
„A kimerült anya szindrómából való felépülés az öngondoskodásról, segítségkérésről és a bűntudat, valamint az értéktelenség leküzdéséről szól. Nagyon fontos, hogy az anyák prioritásként kezeljék saját jóllétüket, és megértsék, hogy attól még, hogy segítséget kérnek nem vallanak kudarcot anyaként.” – teszi hozzá a szakértő.
A szülői kimerültség okai
A szülői kimerültség különböző okokból fakadhat, beleértve az alváshiányt, az állandó gondozási feladatokat és az érzelmi stresszt. „Különösen az új szülők tapasztalnak
gyakran megszakított alvási ciklusokat a baba etetési és alvási ritmusa miatt, ami krónikus alváshiányhoz vezet. Ezenkívül a gyermek gondozása, a házimunkák elvégzése és a munkahelyi kötelezettségek közötti egyensúly megtalálása és stabilizálása fizikai és mentális kimerültséghez vezethet.” – mondja Sahana Praveen, Chennai-i kétgyermekes dolgozó anyuka. Hozzáteszi, hogy az érzelmi stressztényezők, mint például a szülői döntésekkel kapcsolatos aggodalmak, pénzügyi gondok és a párkapcsolati dinamikák tovább fokozzák a szülői kimerültséget.
A szülői kimerültség figyelmeztető jeleinek felismerése és a megoldási stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a jóllét megőrzéséhez és a pozitív szülő-gyermek kapcsolat ápolásához.
A kimerült anyaság szindróma gyakori jelei és tünetei
- Magasabb érzelmi érzékenység.
- Könnyebben elveszíted a türelmed, vagy gyakrabban sírsz, mint általában.
- Fokozott düh vagy ingerlékenység: apró okok miatt is ráförmedsz a szeretteidre.
- Magas szintű frusztráció: elárasztva érzed magad kis feladatoktól vagy eseményektől.
- Túlterheltség vagy zavartság érzése: nehezen végzed el a rutinfeladatokat vagy az önmagadról való gondoskodást (akár alapszükségleteket is).
- Csökkent stresszkezelési képesség: apró problémák aránytalan érzelmi reakciókat váltanak ki.
- Nem érzed magad jelen a pillanatban: nehézséget okoz a kapcsolódás vagy az idő, az adott pillanat élvezete a gyermekeiddel.
- Nem érzed magad elég jó anyának: kedvezőtlen összehasonlításokat végzel más anyákkal szemben.
- Állandó bűntudat érzése: a munka és a családi kötelezettségek egyensúlyozása állandó bűntudathoz vezet.
- Csökkent hatékonyság érzése: tehetetlennek érzed magad a mindennapi feladatok kezelésében és elvégzésében, gyakran irányíthatatlannak érzed a napokat.
- Gyászolod azokat a (korábbi) részeidet, amiket már nem élhetsz meg: vagyis küzdesz azért, hogy fenn tudd tartani az anyaságon túli szerepeidet.
- Harag érzése a házastársad iránt: dühös vagy a partneredre, ha neki könnyebben megy az egyensúly fenntartása vagy az apaságon túli szerepeinek fenntartása.
- A megküzdést segítő erőforrások csökkenő: túlterheltnek érzed magad és képtelennek arra, hogy megoldd a felmerülő problémákat és helyzeteket.
Ha te is tapasztaltad már magadon az előbb felsorolt érzések valamelyikét, akkor lapozd végig galériánkat! Szakértők által ajánlott megküzdési stratégiákat hoztunk, hogy leküzdhesd a szülői kimerültség állapotát!