Csodálatos, hogy a várandósság három trimesztere lehetőséget nyújt megannyi tapasztalás, élmény gyűjtésére, valamint a testi-lelki felkészülésre is. Számos kutatás alátámasztja, mekkora hatással bír már a magzatra is, hogyan érzi magát az anyuka. A hormonális változások mellett és ellenére, a testi-lelki folyamatok közepette is fontos, hogy a várandósság ideje valóban ne „teher” legyen az anyuka számára. Kismamáimat kérdeztem és csokorba szedtem az ő fitt kismama tippjeiket, amikre érdemes figyelned, ha energikus és boldog kismamaként szeretnéd várni babád érkezését.
Íme 4 fitt kismama tipp tőlem és kismamáimtól, amit neked is érdemes megszívlelned!
Fitt kismama tippek 1: Mentális egészség, jóllét és mindset
A pozitív pszichológia nem csupán azt jelenti, hogy „pozitívan gondolkodunk”. A jól-léthez kapcsolódnak a pozitív érzések, az emberi kapcsolatok ápolása, programokon való részvétel, és a tervek, célok elérése is. Néha egy kismamamasszázs is csodákra képes, testi-lelki felfrissülést adva.
Mit teszel a jóllétedért, illetve mivel tartod magad mentálisan is fitten?
A kismamák tippjei:
“Mentálisan segített, hogy nem csak a pici körül forgott minden, hanem a várandósság alatt tudatosan magamra is szántam időt, hogy legyen átmenet. (Amióta megszületett, nyilván körülötte forog minden.) Előtte ér sokat randizni a pároddal és kapcsolatokat ápolni, mert nemcsak feltölt, de segít egyensúlyban maradni is.”
“Én nagyon jól voltam, jó volt a közérzetem testileg, lelkileg. Minden nap meditáltam akkor is, az sokat segített. Az olvasás, festés, színezés, baráti programok, bármi ami hosszabb távra ható dopamint termel, jó ilyenkor. Éld ki a hobbid, amíg lehet.”
“Lelkileg nemcsak tudással és babakelengye gyűjtéssel lehet készülni a baba érkezésére, hanem az energia raktárat is érdemes feltölteni.”
2: Táplákozási szokások
Figyelj a tested jelzéseire és megnövekedett kalóriaigényére. A kulcsszó a tudatosság, miközben elengeded a bűntudat érzését, ha néhanapján nem a terv szerint étkezel.
„A várandósság hónapjai során figyeltem rá, hogy sok folyadékot és vitaminforrást fogyasszak. A terhes vitamin mellé is ér szedni plusz vitamint, pl. C-vitamin, Omega 3.
Sok rostot, zöldséget, gyümölcsöt és halat ettem és probiotikumot is, hogy a tápanyagok felszívódjanak.”
3: A mozgás szerepe és jótékony hatásai
A várandósság és a szülés során rengeteget segíthet, ha megfelelő mozgással őrizzük meg mobilitásunkat és kellő erővel, energiával rendelkezünk.
Ha belegondolunk, kellő fittség nélkül kihordani és világra hozni egy gyermeket olyan, mintha nulla felkészüléssel futnánk maratont. Átlagosan heti 150 perc mérsékelt fizikai aktivitás segíthet, hogy a fitt kismama élet ne csak álom legyen. Ez megvalósítható heti 3-4 alkalom mozgásos tevékenységből. Érdemes kifejezetten várandósoknak való gátizomtornát is végezni.
Légy fitt kismama és éld meg a testi aktivitás pozitív hatásait (pl. hormonális, testi-lelki egyensúly, vizesedés esélyének csökkentése)!
Kismama tippek:
“A rendszeres mozgás és kardio rengeteget segített nekem. Heti kétszer kardioztam és emiatt nem lett vizesedtem. Solya személyi edzés programjában erősitő edzést végeztem heti kétszer, és nem fájt egyszer sem a derekam. Edzés után jött a nyújtás és a légzőgyakorlat közben tudatos relaxáció – ilyenkor ficánkolt a pici és edzés után kényelmesen elhelyezkedett. Ha ez kimaradt, akkor hazafelé ficánkolt, ami annyira nem volt kényelmes már a végére.”
“Ne üljön sokat az ember, ha teheti. Mikor már nagy a pocak, kanapén vagy fotelban kitámasztva dolgoztam, és fekve olvastam, csak a minimumot ültem a széken szabályosan, mert úgy kisebb a hely a picinek.”
“A napi rutin a várandósságom alatt is segített, hogy a pici tudja, mikor mi lesz. Így mikor például edzettem, akkor nem mocorgott, utána mikor pihentem, akkor igen. A rutin nemcsak a picinek is segített, hanem nekem is több energiám maradt.”
4: Regeneráció (alvás, napközbeni pihenés)
“Én azt gondolom, hogy várandósság alatt még jobban felerősödik, hogy hallgassunk a testünkre. Sokkal több pihenésre van szükség, és ha úgy érzi az ember, hogy ez most nem megy, azt nem szabad erőltetni. Az első trimeszterben kellett a legelnézőbbnek lennem magammal szemben, mert hiába akartam mozogni, edzeni, szinte soha nem volt erőm hozzá.”
Milyen pozitív tapasztalataid vannak a mindennapokban várandós nőként?
“Nekem szinte csupa pozitív tapasztalatom volt, nagyon figyelmesek voltak az emberek, rám mosolyogtak, átadták a helyüket tömegközlekedésen, kedvesen és viszonylag tapintatosan érdeklődtek.”
A legérdekesebb új szokásom várandósság alatt:
“A semmittevés bűntudat nélkül!”
Várandós és szülés utáni nők számára is elérhető a speciális, online, személyreszabott edzésprogram Solyánál, nézd meg itt!
Főkép: Solya Traning Method